Létající zápalné láhve, hořící automobily, exploze náloží a střelba doprovázejí už více než týden trvající protesty Kurdů v Turecku. Vládě se nedaří násilnosti potlačit.
Další výbuchy
Při dnešní explozi v mešitě v tureckém městě Ordu na pobřeží Černého moře přišla jedna osoba o život a další utrpěla zranění. Žena, která zahynula, byla pravděpodobně sebevražedná atentátnice. Výbuch další bomby na jihovýchodě Turecka zranil dvě osoby.
V prvním případě na sobě atentátnice odpálila bombu na toaletách koránské školy pro dívky ve městě Ordu asi 600 kilometrů severovýchodně od Ankary. Zranění utrpěla další žena, která byla nablízku. Policie vyšetřuje, zda atentátnice nepatřila k nelegální Straně kurdských pracujících (PKK). Třem osobám podezřelým z toho, že atentátnici napomáhaly, se podařilo uprchnout.
Druhá exploze nastala v metropoli tureckého jihovýchodu Diyarbakiru, kde žijí převážně Kurdové. Dvě osoby jedoucí v automobilu, včetně jedenáctiletého dítěte, byly zraněny. Policie a vojáci uzavřeli všechny silnice v okolí.
Zabavené výbušniny v Istanbulu
V Istanbulu policie zabránila dvěma pokusům o atentát, zajistila téměř osm kilogramů plastické trhaviny a zatkla 11 údajných kurdských radikálů.
Při první operaci ve čtvrti Küçükçekmece v evropské části největšího tureckého města zatkli policisté manželský pár a zajistili 3,8 kilogramu výbušnin. Při druhé akci v dalších istanbulských čtvrtích policisté zabavili čtyři kilogramy trhaviny a zatkli devět osob nejspíše patřících k PKK.
Kurdové opět útočí
Současné nepokoje jsou nejhorší od roku 1999, kdy byl v Keni zatčen předák separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) Abdullah Ocalan.
Vše začalo předminulé úterý na pohřbu čtrnácti ozbrojenců strany zastřelených tureckou armádou. Během přestřelky po smutečním obřadu zahynul i osmiletý chlapec.
Od té doby násilnosti neustaly a z jihovýchodního Turecka, kde Kurdové převažují, se přenesly i do Istanbulu.
V noci na pondělí skupina mužů zastavila v největším tureckém městě autobus plný lidí a házela do něj zapálené láhve s benzinem. Řidič vyjel s hořícím vozem na chodník a narazil do skupiny chodců. Nejméně dvě z obětí byly staré ženy.
Reformy mnohým Kurdům nestačí
Turecká vláda v rámci reforem požadovaných Evropskou unií v posledních letech přijala zákony, které zmírnily dřívější represe a pronásledování Kurdů.
Především uznala samotnou existenci dvanáctimilionové kurdské menšiny a minulý měsíc začaly poprvé vysílat v kurdštině televizní a rozhlasové stanice. Ovšem omezeně. V kurdštině se nesmí objevit například vzdělávací pořady nebo filmy pro děti.
Dříve se nesmělo kurdsky hovořit ani na ulici a samotné slovo Kurd bylo zakázáno.
Podle řady Kurdů jde ale jen o povrchní změny, ve skutečnosti diskriminace dál pokračuje.
"Napětí stoupá. Vláda nemá žádný konkrétní plán, jak řešit kurdský problém," řekl agentuře Reuters Osman Baydemir, starosta největšího kurdského města Diyarbakiru.
Ocalan zmizel, jeho popularita nikoliv
Povstání kurdských separatistů z PKK začalo v roce 1984 a dodnes si vyžádalo přes třicet tisíc mrtvých. Vůdce PKK Ocalan byl odsouzen za terorismus na doživotí, trest si odpykává v izolaci na ostrově Imrali.
V březnu mu provolávalo slávu v ulicích Diyarbakiru na sto tisíc lidí.
Znepokojení nad současnou vlnou násilí vyjádřila i Evropská komise, která zahájila loni v říjnu s Tureckem rozhovory o vstupu do Unie.