Canberra - Austrálie se po katastrofických požárech, které z kraje roku zabily přes dvě stě lidí, potýká s dalším přírodním živlem. Tentokrát vodou.
Austrálii ohrožují záplavy, nejhorší za posledních třicet let.
Světové agentury popisují, že jižní oblasti státu Queensland a sever Nového Jižního Walesu v uplynulých dnech bičovaly lijáky provázené silným větrem. Déšť rozvodnil toky a velká voda teď ničí vše, co jí stojí v cestě: Domy i komunikace.
Jeden muž přišel o život v Surfers Paradise. Prudký poryv větru, který dosáhl rychlosti 100 kilometrů v hodině, na něj hodil mříž z vysypaného okna, kov jej zasáhl přímo do hrudi.
Stovky lidí uvízly na silnicích zaplavených vodou. Záchranáři pro ně museli přiletět s vrtulníky. Na 16 tisíc lidí zůstalo bez dodávek elektrického proudu.
Australské úřady už kvůli záplavám zahájily evakuaci tisíců lidí.
Opustit své domovy narychlo musí například obyvatelé města Lismore ve státě Nový Jižní Wales. Lismore, kde žije 27 tisíc lidí, začala ohrožovat nestabilní ochranná hráz nad městem. Na pět tisíc lidí odtud už před vodou uteklo, ohrožovala je záplavová vlna, která místy dosahovala výšky až deset metrů. Rozlila se podél pobřeží do šířky 300 kilometrů.
Vojáci v pátek začali odvážet také na devět tisíc lidí z nedalekého města Grafton. Propočty expertů totiž ukázaly, že Grafton zasáhne záplavová voda v pátek odpoledne, přičemž se dá čekat až osm metrů vysoký příval.
Zcela odříznuto od světa je nyní na tři tísíce obyvatel obcí Thora, Darkwood a Bellingen. Jindy poklidná řeka Bellinger už vystoupala na osm metrů.
Deník The Australian popisuje, jak velká voda odnáší do moře automobily, obří vlny bičují hlavní přístavy na východě - včetně toho v Newcastle, který je klíčový pro australský vývoz nerostných surovin. "Několik lodí je poškozených. Ale zatím to vývoz uhlí nezastavilo," prohlásil mluvčí.