Další protesty v Sýrii a Jemenu. Vůdci se nevzdávají

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 5. 2011 0:34
Proti opozici dál bojují i Kaddáfího síly
Foto: Reuters

Damašek/Saná/Tripolis/Brusel - Desetitisíce demonstrantů v pátek znovu vyšly do ulic v Sýrii a Jemenu, aby navzdory represím opakovali své požadavky na odchod dlouholetých vládců.

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih odpověděl ujištěním, že bude dál vzdorovat "reakcionářským a teroristickým silám"; jeho syrský protějšek Bašár Asad zase vyslal proti účastníkům tradičních pátečních protestů vojáky a tanky.

Podle aktivistů a opozice bylo zabito 20 až 30 lidí, zatčen byl vůdce syrské opozice. Evropská unie chystá sankce na syrské předáky odpovědné za represe.

Nelegálnost kroků 

Podle dohody, která má být formálně potvrzena v pondělí, EU zmrazí 14 syrským představitelům jejich aktiva v unii a zakáže jim cestovat do unijních států. Sankce, které by mohly začít platit od úterý, se ale zatím nebudou vztahovat na osobu prezidenta Asada.

Rebelové s podmínkami příměří nesouhlasí
Rebelové s podmínkami příměří nesouhlasí | Foto: Reuters

V boji proti opozici pokračují také ozbrojené síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ve čtvrtek večer ostřelovali jeho vojáci hranici s Tuniskem, kam podle Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva za uplynulý měsíc odešlo 50 000 lidí a proud uprchlíků z Libye neustává.

Libyjská vláda kritizovala údajnou nelegálnost kroků, které činí země takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Ty ve čtvrtek v Římě rozhodly o finanční pomoci přechodné vládě libyjské opozice, k níž má být použito i části Kaddáfího peněz zmrazených v zahraničí.

Tento záměr však náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Káim označil za "pirátský čin" s poukazem na to, že Libye je z pohledu mezinárodního práva stále "svrchovaným státem". Odhaduje se, že v cizině je zmrazeno 60 miliard dolarů na kontech na jméno Kaddáfího nebo jeho příbuzných.

Bašár Asad odpovídá na otázky novinářů po setkání se svým francouzským protějškem v Elysejském paláci v Paříži. Snímek z prosince 2010.
Bašár Asad odpovídá na otázky novinářů po setkání se svým francouzským protějškem v Elysejském paláci v Paříži. Snímek z prosince 2010. | Foto: Reuters

Po římské schůzce kontaktní skupiny, na níž byla zdůrazněna mimo jiné nutnost izolovat Kaddáfího režim, Francie vypověděla 14 libyjských "bývalých diplomatů". Označila je tak proto, že už v březnu jako vůbec první stát uznala za jediného zástupce libyjského lidu Přechodnou národní radu vytvořenou povstalci.

Zatčený vůdce opozice

Mnohatýdennímu tlaku opozice nadále odolává jemenský prezident Sálih. Své stoupence ujistil, že bude vzdorovat "pomlouvačům stojícím mimo zákon", jak označil své odpůrce a účastníky masových protestů. Desetitisíce jich vyšly opět do ulic v metropoli Saná a v Táizzu, jejich rozhořčení ještě prohloubilo ustrnutí jednání o řešení politické krize v zemi na základě návrhu vypracovaného Radou pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).

Sálih, jemuž navržená dohoda zaručuje za určitých podmínek beztrestnost, ji ale odmítá podepsat a nepřistoupil ani na modifikovanou verzi dokumentu.

V Sýrii, kde už přišlo při potlačování nepokojů o život přes 560 civilistů a sto vojáků, tanky stály proti demonstrantům v mnoha městech a na předměstích Damašku. Zde tajní policisté zadrželi jednoho z předních vůdců opozice Rijáda Sajfa, který byl za své politické názory osm let vězněn a trpí rakovinou. Podle oficiální agentury SANA skupina ozbrojenců ve městě Homs zabila deset vojáků a policistů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun podle AP řekl, že Sýrie souhlasila, aby do země vstoupily týmy OSN a zjistily humanitární situaci.

Nepokoje pokračovaly i v Tunisu. Tamní policie rozehnala slzným plynem a obušky páteční demonstraci stovek lidí, kteří požadovali rezignaci dočasné vlády. Protestující reagovali na prohlášení bývalého ministra vnitra této vlády Farhata Radžhího, který ve čtvrtek varoval před vojenským převratem v případě, že svobodné volby stanovené na 24. července vyhrají islamisté. Dočasná tuniská vláda jeho prohlášení okamžitě odsoudila s tím, že "ohrožuje veřejný pořádek".

 

Právě se děje

Další zprávy