Úspěch další revoluce, jemenský prezident odstupuje

ČTK ČTK
23. 4. 2011 21:39
Rezignace prezidenta je součástí plánu na ukončení krize v zemi, který předložili arabští vyjednávači
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu. | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih souhlasil s tím, že výměnou za beztrestnost odstoupí do 30 dnů z funkce a předá moc viceprezidentovi. Oznámila to agentura AP s odvoláním na jemenskou státní televizi.

Rezignace prezidenta je součástí plánu na ukončení krize v zemi, který předložili arabští vyjednávači. O tom, že prezident přijal návrh Rady pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu, ve státní televizi informoval jemenský ministr zahraničí Bakr Abdalláh Kirbí.

Také vůdci protestního hnutí, které Sálihovu rezignaci požaduje již od února, uvedli, že s plánem souhlasí, i když s výhradami. Jsou proti tomu, aby měl parlament možnost prezidentovu rezignaci nepřijmout. Zákonodárný sbor totiž ovládají členové Sálihovy strany.

Sálih zemi vládne již 32 let. Policejní zákroky proti demonstrantům požadujícím jeho okamžitý odchod si od února vyžádaly na 130 mrtvých.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy