Další obětí mexické drogové války je její dirigent

Roman Gazdík
8. 9. 2009 13:30
Eduardo Medina Mora Icaza byl odvolán prezidentem Calderónem
Nyní už bývalý mexický generální prokurátor Eduardo Tomás Medina Mora Icaza.
Nyní už bývalý mexický generální prokurátor Eduardo Tomás Medina Mora Icaza. | Foto: Reuters

Ciudad de México - Od té doby, co se v prosinci 2006 ujal funkce mexického prezidenta Felipe Calderón, zemřelo kvůli drogové válce v zemi třináct tisíc lidí a násilí se přelilo i do sousedních států včetně USA a Kanady.

Calderón se rozhodl postupovat ještě tvrději než jeho předchůdce Vicente Fox a poslal do ulic mexických měst armádu.

Přes stoupající počet mrtvých (v roce 2007 jich bylo tři tisíce, o rok později dvakrát tolik) Calderón ze svého tvrdého postupu neslevil a tvrdí, že jde o jediný způsob, jak je možné se moci drogových kartelů postavit.

Tím překvapivější je tak Calderonovo pondělní odvolání muže, který stál v čele celé operace. Sebevědomý Eduardo Tomás Medina Mora Icaza byl ve funkci generálního prokurátora nahrazen poměrně málo známým bývalým vrchním prokurátorem státu Chihuahua Arturo Chávezem Chávezem.

Proč jde pryč?

Calderón neuvedl žádné důvody pro Medinovo odvolání, pravděpodobně však za tím stojí nelepšící se situace i to, že se exprokurátorovi nepodařilo chytit žádnou velkou rybu. Nedostatek hmatatelných výsledků ohrožuje i pozici samotného prezidenta, který na kartu drogové války vsadil vše.

Calderón utrpěl drtivou porážku v červencových legislativních volbách a podle analytiků nějaké změny ve vládě učinit musel. Bývalému generálnímu prokurátorovi také nepomohla zjištění, že někteří jeho čelní podřízení figurovali nejen na výplatních páskách vlády, ale také samotných gangů.

Dalším důvodem, o kterém se spekuluje, byly jeho spory s ministrem pro veřejnou bezpečnost Genarou Garcíou Lunou, který hodlá vytvořit jednu centrální policii pod svým vedením, proti čemuž se Medina Mora postavil.

Felipe Calderón
Felipe Calderón | Foto: Reuters/Henry Romero

Boj s drogovými gangy leží nyní zejména na bedrech federální policie, protože policejní složky na státní a místní úrovní jsou považovány za notoricky zkorumpované.

Prokurátor z Ciudad Juárez

Kromě Mediny Mory odvolal Calderón také ministra zemědělství Alberta Cárdenase a šéfa státní energetické společnosti Pemex Jesúse Reyese Herolese.

Podle mexických médií vypadali Calderón i Medina Mora na tiskové konferenci, kde byly změny v kabinetu oznámeny, na rozdíl od Cárdenase a Reyese uvolněně a v dobré náladě.

Možná s tím souvisí i to, že se Medina Mora - který byl dříve také šéfem mexické rozvědky - podle zákulisních informací nyní přesune na "klidnější" pozici a převezme úřad velvyslance ve Velké Británii.

"Ono historické rozhodnutí zmenšit moc kriminálních organizací pomocí veškeré státní moci bylo zásadní pro budoucnost našeho národa," prohlásil tento muž na tiskové konferenci s tím, že "učinili mnoho pro vyčištění domu a práci na jeho výstavbě."

Vojáci v Ciudad Juárez
Vojáci v Ciudad Juárez | Foto: Reuters

Jeho nástupce Arturo Chávez by měl mít s bojem proti drogám zkušenosti z první ruky. Metropole Chihuahuy Ciudad Juárez na hranici s Texasem je totiž dlouhodobě nejnásilnějším mexickým městem a právě sem poslala vláda nejvíce ze 40 tisíc vojáků.

Počet zdejších vražd sice nejprve klesl, pak se však tento trend obrátil. Minulý týden tu ozbrojenci vtrhli do jedné z klinik léčících drogovou závislost a zastřelili sedmnáct pacientů.

 

Právě se děje

Další zprávy