Další kolo rozhovorů o Sýrii začne podle OSN 9. března, opozice ho podmiňuje propuštěním vězňů

ČTK ČTK
1. 3. 2016 20:28
Další kolo mírových rozhovorů o Sýrii začne v Ženevě 9. března odpoledne, řekl v úterý agentuře Reuters zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Syrská opozice uvedla, že ještě nebyla oficiálně o konání rozhovorů informována. Podle jednoho z jejích zástupců se ale žádné vážné debaty nemohou odehrát předtím, než budou v Sýrii propuštěni vězni a bude uvolněna blokáda měst. Jednání mezi syrskou vládou a opozicí bylo zahájeno na konci ledna v Ženevě, 3. února ho ale de Mistura přerušil, protože nebylo dosaženo potřebného pokroku. V Sýrii platí od noci z minulého pátku na sobotu příměří.
Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura (vlevo) a syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí.
Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura (vlevo) a syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy