Další dávka vlastenectví. Bratislavu hlídá Svatopluk

Monika Horáková
7. 6. 2010 14:29
Slovenské vlastenectví je posilováno, strany zastupující Maďary jsou na hranici volitelnosti

Bratislava - Týden před volbami zahrála slovenská vládní garnitura opět na vlasteneckou strunu.

Na bratislavském hradě odhalili nejvyšší ústavní činitelé osmimetrovou bronzovou sochu velkomoravského knížete Svatopluka.

Slavnostní odhalení sochy provázely protesty proti autorovi sochy a výtky, že akce má krátce před volbami ještě více zviditelnit vládnoucí stranu Smer.

"Drahé Slovenky, drahí Slováci, to že tu Svätopluk historicky účinkoval dávno pred svätým Štefanom, dávno pred svätým Václavom (...) dokazuje to, že na tomto území súvisle žijeme pätnásť storočí," citoval z projevu předsedy vlády Roberta Fica deník Aktuálně.sk.

Historická obec reagovala na odhalení sochy knížete spíše s odstupem. Někteří kritizovali Ficův výrok, že Svatopluk byl králem Slováků. Podle nich se v raném středověku o slovenském národě ještě hovořit nedá. Upozornili také, že Svatopluk nebyl králem a nesídlil ani na bratislavském hradě.

Nevhodný autor?

Sochu Svatopluka vytvořil Ján Kulich, který je mimo jiné také autorem Jánošíkovy sochy v Terchové. Na slavnostní odhalení sochy proti němu přišla protestovat skupina aktivistů, kterým vadí Kulichova předrevoluční tvorba.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

"Svatopluk si nezaslouží, aby ho vytvořil tak slabý sochař s trapnou totalitní minulostí," uvedl podle Aktuálně.sk již dříve bývalý ministr kultury Ladislav Snopko.

Otevřené je zatím také téma financování díla. Robert Fico již před několika měsíci avizoval, že daňové poplatníky nebude stát vytvoření sochy vůbec nic. Pro získání potřebné sumy ve výši 270 000 eur byla uspořádána sbírka, do níž mohl každý přispět. Dosud se ovšem podle slovenských médií podařilo vybrat pouze polovinu potřebné částky.

Většina finančních protředků přitom pochází od členů nejsilnější vládní strany.   

Maďarské strany na hranici volitelnosti

Ficova vláda nabízí "vlastenecká témata" zcela systematicky. Nejdříve přijala tzv. vlastenecký zákon, který dbá na pravidelné hraní slovenské hymny a také na vyvěšování státních symbolů ve veřejných místech. Nyní se k vlasteneckému zákonu přidává posila v podobě Svatoplukovy sochy na Bratislavském hradě.

Most-Híd se podobně jako jeho domovská strana SMK pohybuje na hranici volitelnosti
Most-Híd se podobně jako jeho domovská strana SMK pohybuje na hranici volitelnosti | Foto: Reuters

Kolem politických stran, které zastupují zájmy půlmilionové maďarské menšiny na Slovensku, se naopak vede diskuze, zda se do parlamentu vůbec dostanou. Aktuálně působí na politické scéně dvě politická uskupení. Z původní Strany maďarské koalice se totiž loni oddělil Most-Híd. 

Most-Híd vede Béla Bugár, který ve svých mediálních výstupech klade důraz na to, že jeho strana zastupuje zájmy všech menšin na Slovensku, nikoli jen té maďarské. Vůči straně Maďarské koalice se důrazně vymezuje jako vůči straně pouze jedné menšiny.

Podle některých politologů má však šanci dostat se do parlamentu pouze jedna z těchto dvou stran. Průzkumy také ukazují, že rozdělení jedné strany na dvě rozdělilo na dvě části také jejich voliče. Zatímco původní Strana maďarské koalice mohla počítat s desetiprocentní podporou, pohybují se nyní obě dvě strany na nejisté pětiprocentní hranici.  

 

Právě se děje

Další zprávy