* Podle průzkumů vyhraje volby těsně pravicová Demokratická strana * Metropole Albánie a Kosova spojí dálnice, pro Kosovo se zjednoduší přístup k moři * Albánie podala v dubnu v Praze do rukou Mirka Topolánka přihlášku do EU
Tirana - Albánci v nedělních parlamentních volbách volili už jako obyvatelé země, která je oficiálním kandidátem na členství v Evropské unii.
Příslušnou žádost předal na konci dubna v Praze Mirku Topolánkovi jako představiteli předsedající země EU albánský ministerský předseda Sali Beriša.
Ten je favoritem i voleb, i když se očekávají těsné výsledky.
Podle průzkumů podpoří Berišovu Demokratickou stranu 40 procent voličů, zatímco opoziční Socialistickou stanu 38 procent.
Rozhodnout tak hlasy dosud nerozhodnutých voličů.
Beriša - původním povoláním lékař-kardiolog - se v albánské politice pohybuje se střídavými úspěchy už od pádu komunistického režimu na konci roku 1990.
Nejkritičtějším okamžikem pro něj byl rok 1997, kdy v zemi krachla řada bank a investičních společností fungujících na principu pyramid. Statisíce lidí přišly o úspory a nepokoje postupně přerostly v úplný rozvrat státní správy. Beriša musel rezignovat.
Ale znovu se vrátil a cítí se silný. Těsně před volbami totiž inauguroval spolu s kosovským premiérem Hasimem Thacim dálnici, která propojí Albánii s Kosovem.
Dokončen byl náročný šedesátikilometrový úsek na albánské straně, který vede horským terénem. Poslední část dálnice s dvěma proudy v každém směru stála 600 milionů eur, včetně dvou mostů a dvou tunelů.
Cesta z Tirany do kosovské metropole Prištiny by se měla zkrátit zhruba na pět hodin a Kosovu se také otevře cesta pro snadný transport zboží z albánského přístavu Drač.
Albánci dokonce sní o tom, že Drač by postupně mohla začít konkurovat řecké Soluni.
Sali Beriša doufal, že úspěšný projekt mu pomůže k volebnímu vítězství a že to bude on, kdo přiblíží Albánii na dohled členství v Evropské unii.
Opozice ovšem tvrdí, celý projekt dálnice vyšel zbytečně draho. Celkově bude stát přes miliardu eur.
Podle průzkumů je hlavní starostí albánských voličů nezaměstnanost. Evropská unie zase bude na volbách hodnotit, nakolik se blíží evropským demokratickým standardům.¨
Mnohé volby po roce 1990 byly totiž poznamenány násilnostmi a nesrovnalostmi.
"Volby 28.června jsou důležitým testem albánské demokracie a albánské připravenosti integrovat se do Evropské unie," uvádí se v prohlášení českého předsednictví Evropské unie.
Jde o jedno z posledních českých prohlášení v čele EU, předsednictví totiž končí v úterý 30.června, dva dny po albánských volbách.
A podle prvních odhadů výsledků v těsném souboji pravicovou stranu současného premiéra Saliho Berishi volilo 42 až 46 procent hlasujících. Socialistům, které vede populární starosta hlavního města Edi Rama, odevzdalo hlas 37 až 41 procent lidí. Uvedla to agentura DPA. Konečné výsledky by měly být známy v pondělí.