Nejvzdálenější galaxie i nečekaný objev v Mléčné dráze. Nové snímky teleskopu NASA

Nejvzdálenější galaxie i nečekaný objev v Mléčné dráze. Nové snímky teleskopu NASA
Mlhovina Koňská hlava v detailu, konkrétně část připomínající hřívu koně. Objekt je považován za nejlepší pro sledování toho, jak radiace z hvězd interaguje s mezihvězdnou hmotou.
Krabí mlhovinu tvoří pozůstatky masivní hvězdy, která se však mohla od jiných lišit - ukazuje na to například její složení. Nezvyklé je i to, že prach se nesoustředí v jejím centru, ale na okrajích.
Takhle to vypadá, když vznikají hvězdy. Mladou hvězdu, zvanou protohvězda, obklopují mraky různých prvků. Jak bude objekt v centru stárnout, bude pohlcovat i okolní mraky. Nakonec zůstane jen hvězda, která je zde zobrazená červeně.
Jeden z nejnovějších snímků teleskopu Jamese Webba zachycuje velkou rudou skvrnu na jižní polokouli Jupitera. Existence největšího a nejdéle trvajícího hurikánu ve sluneční soustavě není novinkou, nová je ale informace, že atmosféra kolem něj je nezvykle aktivní, píše americká stanice CNN. Samotný 190 let trvající vír má větší průměr než průměr Země, je 322 kilometrů vysoký a vítr v něm proudí rychlostí až 450 kilometrů za hodinu. Zobrazit 17 fotografií
Foto: NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford), and the PHANGS team
Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 7. 2024 16:01
Už přes dva roky pořizuje vesmírný dalekohled Jamese Webba snímky dalekého vesmíru. V současnosti nejlepší teleskop tak pomáhá vědcům porozumět procesům, při kterých vznikají planety, nebo odhaluje, jak gravitace působí na blízké hvězdy. Podívejte se na snímky, které pořídil v první polovině roku 2024.
 

Právě se děje

Další zprávy