Dalajlama navštíví Tchaj-wan. Čína je ostře proti

Lucie Kalivodová
27. 8. 2009 13:44
Návštěva je založena na humanitárních a náboženských důvodech
Por duchovního tibetského vůdce to bude už třetí návštěva Tchajwanu - první se uskutečnila v roce 1997, druhá pak v roce 2001.
Por duchovního tibetského vůdce to bude už třetí návštěva Tchajwanu - první se uskutečnila v roce 1997, druhá pak v roce 2001. | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Tchajwanská vláda oznámila, že souhlasí s návštěvou tibetského duchovního vůdce.

"Rozhodli jsme se souhlasit s dalajlamovou návštěvou, jejímž cílem budou modlitby za zesnulé a požehnání těm, kteří řádění tajfunu přežili," řekl tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou.

Podle posledních informací tchajwanských úřadů zemřelo při tajfunu Morakot 461 lidí, 192 jich úřady stále pohřešují. Tajfun se přes ostrov přehnal 8. srpna, vylil řeky z koryt a zničil zemědělské plochy. Způsobil nejhorší záplavy za posledních padesát let.

"Doufáme, že dalajlama dokáže ulevit duším pozůstalých a požehná těm, kteří přežili," řekl prezident na tiskové konferenci.

Dalajlamova návštěva, která začne 31. srpna a potrvá dp 4. září, bude ostře sledována Pekingem. Mluvčí ministerstva zahraničí dnes oznámil, že Čína je "rezolutně proti" plánované návštěvě.

Čína považuje duchovního a politického vůdce Tibetu za hlavního stoupence tibetské nezávislosti a každá jeho návštěva cizí země je monitorována.

Na té prezidentská kancelář zdůraznila, že návštěva duchovního vůdce má ryze duchovní a náboženský rozměr a neměla by nijak narušit vztahy Tchaj-peje a Pekingu, které se zlepšují od chvíle, kdy se vůči Číně vstřícný Ma Jing-ťiou ujal své funkce na začátku roku 2008. Kromě dialogů na vysoké úrovni byla obnovena i letecká a lodní přeprava mezi zeměmi.

Tajfun Morakot způsobil na Tchajwanu nejhorší záplavy za posledních padesát let.
Tajfun Morakot způsobil na Tchajwanu nejhorší záplavy za posledních padesát let. | Foto: Reuters

"Vítáme na Tchajwanu všechny duchovní vůdce ze všech koutů světa. Dalajlama je jedním z nich, a na Tchajwanu povede duchovní aktivity. Návštěva je založena na humanitárních a náboženských důvodech," řekl mluvčí prezidentské kanceláře Wang Ju-čchi.

Čínský úřad pro vztahy s Tchajwanem v Pekingu prozatím povolení k návštěvě odmítl komentovat, Dalajlama už ale pozvání přijal. Pro tibetského duchovního vůdce to bude už třetí návštěva Tchajwanu - první se uskutečnila v roce 1997, druhá pak v roce 2001. Obě návštěvy vyvolaly silný nesouhlas čínské strany.

Tchajwan se od Číny oddělil v roce 1949 po nastolení komunistického režimu v Pekingu. Čína však ostrov považuje za součást svého území a blokuje jeho snahy o diplomatické uznání ve světě.

 

Právě se děje

Další zprávy