Dalajlama jede do USA, ale Obama se s ním nesetká

Zahraničí Zahraničí
6. 10. 2009 11:30
Dalajlama navštívil Spojené státy od roku 1991 desetkrát, pokaždé se s prezidentem sešel

Washington - Dalajlamu, který v pondělí zavítal do Spojených států na týdenní návštěvu, přivítá ve Washingtonu speciální koordinátorka pro tibetské záležitosti Maria Oterová společně s vysokými americkými zákonodárci.

Prezident USA Barack Obama se však s tibetským duchovním vůdcem nesejde.

Informoval o tom mluvčí ministerstva zahraničí Ian Kelly. Zároveň Kelly odmítl, že by odložení schůzky s dalajlamou bylo změnou politiky USA vůči Tibetu nebo Číně.

Obama podle Kellyho během své nadcházející oficiální návštěvy Číny v listopadu zdůrazní svůj zájem o problematiku Tibetu a lidských práv.

"Domnívám se, že jde o dvě různé záležitosti: prezidentovo rozhodnutí setkat se s dalajlamou a trasa našeho přátelství s Čínou," řekl Kelly.

"Lidská práva, Tibet, náboženská svoboda, svoboda projevu - všechna tato témata budou projednána. Lidská práva jsou v centru našeho vztahu s Čínou," dodal.

S Obamou se setká ve chvíli, "kdy to bude vyhovovat oběma", řekl Kelly. Podle amerického listu The Washington Post se tým amerického prezidenta snažil o odklad setkání až do prezidentovy návštěvy.

Důvodem mají být snahy o vyhnutí se konfliktu s Pekingem, který považuje dalajlamu za nebezpečného separatistu snažícího se o odtržení Tibetu od zbytku čínského území.

Čína už v září protestovala proti setkání duchovního vůdce s Obamovými poradci v indické Dharamsále, kde má dalajlama své sídlo.

Dalajlama vedl doposud rozhovory s každým úřadujícím prezidentem od George Bushe staršího v roce 1991. Během současné návštěvy se setká se členy Kongresu.

Foto: Aktuálně.cz

Duchovní vůdce navštívil Spojené státy od roku 1991 desetkrát, při svých předchozích návštěvách se sešel s nejvyššími představiteli USA většinou za zavřenými dveřmi Bílého domu. V roce 2007 se s ním setkal George Bush veřejně a předal mu nejvyšší vyznamenání Kongresu.

Podle zpravodajské agentury AP se Obama v tuto chvíli snaží vybalancovat svou snahu rozvinout vztahy s Čínou s vlastní touhou podpořit dalajlamu.

Zároveň musí překonat nevlídnou kritiku své osoby kvůli tomu, jak jeho administrativa nedělá dost pro to, aby Peking zlepšil své jednání v oblasti lidských práv a demokracie.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy