Dalajlama je u sousedů. Fica a Gašparoviče neuvidí

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
9. 9. 2009 17:14
Po třídenní návštěvě Slovenska zamíří dalajlama do Prahy na Konferenci o míru, demokracii a lidských právech v Asii

Bratislava - Dalajlama, duchovní a politický vůdce Tibetu, je na návštěvě Slovenska.

V bratislavském Divadle Pavla Országha Hviezdoslava převzal Cenu Jána Langoše udělovanou za odvahu při obhajobě lidských práv, práv menšin a demokratických hodnot.

Na akci se přišli podívat lidé z oblasti kultury, zástupci několika církví, mimovládních organizací i pražský primátor Pavel Bém.

"Dostat cenu Jána Langoše, který také bojoval za svobodu nenásilným způsobem, pro mne znamená velmi mnoho. Děkuji vám," řekl dalajlama po převzetí ceny.

Později promluvil tibetský vůdce s veřejností ve sportovní hale na Pasienkoch. "Dalajlama přináší poselství lásky, porozumění a lidskosti pro lepší život lidí," řekl podle Aktuálne.sk duchovní vůdce.

"Abychom překonali problémy dnešního globalizovaného světa, musíme se snažit, aby se měli dobře i jiní lidé. Koncepce soustředění se jen na sebe sama, je už překonaná. Je třeba problémy řešit společně u jednoho stolu," dodal.

S předními slovenskými státními činiteli, předsedou vlády Robertem Ficem, předsedou parlamentu Pavlem Paškou a prezidentem republiky Ivanem Gašparovičem se však nesetká.

Foto: Reuters

"Podle našich informací jde o neoficiální návštěvu. Nikdo z jeho okolí, ani on sám, nepožádal o přijetí u pana prezidenta, a proto se ani neuskuteční žádné oficiální setkání," řekl mluvčí hlavy státu Marek Trubač. Jak v zápětí Trubač doplnil, je prezident velice zaneprázdněn a není v jeho možnostech akceptovat všechny nabídky.

Podle informací Aktuálne.sk se dalajlama ve středu dopoledne setkal s primátorem Bratislavy Andrejom Ďurkovským.

Odkaz, který duchovní tibetský vůdce nejen Slovákům přináší, je podle jednoho z organizátorů návštěvy a bývalého tribuna listopadových dní roku 1989 Ladislava Snopka úzce spjatý i s poselstvím listopadových dní před dvaceti lety.

"Je to hlavně odkaz o naději, porozumění a o jistých etických základech, které je třeba v člověku udržovat," řekl bývalý ministr kultury.

Ján Langoš zemřel v roce 2006 ve věku 59 let při autonehodě. Langošova manželka Gabriela připomněla, že tak jako tento slovenský politik, i dalajlama vždy vyznával řešení problémů nenásilnou cestou.

Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Přednášet o ušlechtilých myšlenkách nebude jen široké veřejnosti, ale na zvláštním setkání i lídrům parlamentních politických stran. S jakým poselstvím přijde mezi slovenské politiky, je však zatím tajemstvím.

"To bych ponechal na jeho svátosti. Předpokládám ale, že to bude to, co vždy zdůrazňuji na svých setkáních. Je to poselství tolerance a vzájemného respektu," řekl Aktuálne.sk Filip Vagač, správce Nadace Jána Langoše.

Dalajlama je pro politické činitele "horkým bramborem". Setkání s ním totiž obvykle rozzlobí ekonomického giganta Čínu, na které požaduje větší autonomii pro Tibet, jenž Peking obsadil v roce 1950.

Ze Slovenska zamíří dalajlama na návštěvu Prahy.

 

Právě se děje

Další zprávy