Washington - Dalajlamu, který v pondělí zavítal do Spojených států na týdenní návštěvu, přivítá ve Washingtonu speciální koordinátorka pro tibetské záležitosti Maria Oterová společně s vysokými americkými zákonodárci.
Prezident USA Barack Obama se však s tibetským duchovním vůdcem nesejde.
Informoval o tom mluvčí ministerstva zahraničí Ian Kelly. Zároveň Kelly odmítl, že by odložení schůzky s dalajlamou bylo změnou politiky USA vůči Tibetu nebo Číně.
Obama podle Kellyho během své nadcházející oficiální návštěvy Číny v listopadu zdůrazní svůj zájem o problematiku Tibetu a lidských práv.
"Domnívám se, že jde o dvě různé záležitosti: prezidentovo rozhodnutí setkat se s dalajlamou a trasa našeho přátelství s Čínou," řekl Kelly.
"Lidská práva, Tibet, náboženská svoboda, svoboda projevu - všechna tato témata budou projednána. Lidská práva jsou v centru našeho vztahu s Čínou," dodal.
S Obamou se setká ve chvíli, "kdy to bude vyhovovat oběma", řekl Kelly. Podle amerického listu The Washington Post se tým amerického prezidenta snažil o odklad setkání až do prezidentovy návštěvy.
Důvodem mají být snahy o vyhnutí se konfliktu s Pekingem, který považuje dalajlamu za nebezpečného separatistu snažícího se o odtržení Tibetu od zbytku čínského území.
Čína už v září protestovala proti setkání duchovního vůdce s Obamovými poradci v indické Dharamsále, kde má dalajlama své sídlo.
Dalajlama vedl doposud rozhovory s každým úřadujícím prezidentem od George Bushe staršího v roce 1991. Během současné návštěvy se setká se členy Kongresu.
Duchovní vůdce navštívil Spojené státy od roku 1991 desetkrát, při svých předchozích návštěvách se sešel s nejvyššími představiteli USA většinou za zavřenými dveřmi Bílého domu. V roce 2007 se s ním setkal George Bush veřejně a předal mu nejvyšší vyznamenání Kongresu.
Podle zpravodajské agentury AP se Obama v tuto chvíli snaží vybalancovat svou snahu rozvinout vztahy s Čínou s vlastní touhou podpořit dalajlamu.
Zároveň musí překonat nevlídnou kritiku své osoby kvůli tomu, jak jeho administrativa nedělá dost pro to, aby Peking zlepšil své jednání v oblasti lidských práv a demokracie.