Berlín - Nejvyšší tibetský duchovní vůdce přijel na pětidenní návštěvu Německa. Politici ale moc nadšení nejsou. Již týden si dalajlamu přehazují jak horký brambor a vymlouvají se na plné kalendáře.
Důvod? Německá vláda nechce rozzlobit Peking a snaží se stůj co stůj vyhnout situaci z loňského září, kdy dalajlamu hostila Angela Merkelová se všemi poctami v budově kancléřství.
Sklidila za to uznání opozice, Číňané ale skřípali zuby a vytrucovali si diplomatickou roztržku.
Čtěte více: Dalajlama byl u německé kancléřky. Peking trucuje
Schůzku s tibetským duchovním tak postupně odmítl prezident Horst Köhler i vicepremiér a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Oficiálně z termínových důvodů. O něco lépe je na tom samotná kancléřka - ta je totiž na cestě po Latinské Americe a o omluvu má postaráno.
Z vlády tak nakonec dalajlamu přijme ministryně pro rozvojovou pomoc Heidemarie Wieczorek-Zeulová. I politička SPD ale zvolila kompromis - s Jeho Svátostí se sejde mimo budovu úřadu.
Přesto sklidila kritiku z vlastních řad. "Kdybych byl paní ministryní, s dalajlámou bych se nesešel," řekl rezolutně místopředseda frakce SPD Walter Koblow.
Čest sociálních demokratů kromě Wieczorek-Zeulové zachrání zřejmě ještě starosta Berlína Klaus Wowereit. I on ale již avizoval, že s přijetím na radnici nepočítá.
Hrátky kolem dalajlamovy návštěvy jsou další nesrovnalostí v poněkud rozvrzané velké koalici. Křesťanští demokraté (CDU) totiž tibetského lídra přijmou na úrovni hned dvou zemských premiérů - v hesenském Frankfurtu nad Mohanem, kam dalajlama dopoledne přiletěl, i porúrské Bochumi.
Ostražitost politiků před návštěvou dalajlamy ale na čínskou ambasádu žádný dojem neudělala. "Jsme proti tomu, aby dalajlamu přijímal člen vlády i proti tomu, že mu Německo vůbec umožnilo přicestovat," citoval list Frankfurter Allgemeine Zeitung radu velvyslanectví Ťün-chuej Čanga.