President doesn't attend WW2 event at Russian embassy

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
9. 5. 2014 16:01
No top government or state official has attended this year's “Victory Day” event at Russian embassy in Prague
Russian embassy in Prague
Russian embassy in Prague | Foto: Jan Langer

Prague - Unlike in previous years, no top government or state official has attended today's “Victory Day” ceremony to commemorate the end of World War Two held at the Russian embassy in Prague. Moreover, some Western embassies only sent lower level diplomats to attend the event.

Senate Speaker Milan Stech, a member of the senior ruling Czech Social Democratic Party (CSSD), said that amid the ongoing Russian involvement in the Ukraine crisis, the current mood in the Czech society is not receptive to such meetings.

OSCE observer: They told us we would serve as human shields

Anti-terror cop: Ukraine less predictable than Afghanistan

Neither Prime Minister Bohuslav Sobotka (CSSD) nor President Milos Zeman attended today's event. Zeman and the Czech Foreign Ministry have criticized Russia's activities in the Ukraine crisis in the past weeks. President Zeman has also repeatedly called for a decisive action to deter Moscow from further expanding its military activities in Ukraine.

Zeman did attend the “Victory Day” ceremony at the Russian embassy in 2013 and his predecessor Vaclav Klaus regularly attended the annual event.

Nonetheless, today's ceremony was attended by various CSSD and Communist Party (KSCM) lawmakers and members as well as former caretaker Prime Minister Jiri Rusnok and former ministers Martin Pecina, Jan Kavan, and Miroslav Gregr.

“I am not involved in senior diplomacy. This is the celebration of the victory over fascism and should not be linked to Ukraine,” said KSCM deputy chairman Jiri Dolejs.

“I am not a man of gestures. When somebody invites me, I consider it polite to come,” said CSSD lawmaker and labor union boss Jaroslav Zavadil.

KSCM chairman Vojtech Filip delivered a speech about the danger of fascism that, he said, may become topical once more.

In total hundreds of people attended the ceremony.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 35 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy