President doesn't attend WW2 event at Russian embassy

No top government or state official has attended this year's “Victory Day” event at Russian embassy in Prague
Russian embassy in Prague
Russian embassy in Prague | Foto: Jan Langer

Prague - Unlike in previous years, no top government or state official has attended today's “Victory Day” ceremony to commemorate the end of World War Two held at the Russian embassy in Prague. Moreover, some Western embassies only sent lower level diplomats to attend the event.

Senate Speaker Milan Stech, a member of the senior ruling Czech Social Democratic Party (CSSD), said that amid the ongoing Russian involvement in the Ukraine crisis, the current mood in the Czech society is not receptive to such meetings.

OSCE observer: They told us we would serve as human shields

Anti-terror cop: Ukraine less predictable than Afghanistan

Neither Prime Minister Bohuslav Sobotka (CSSD) nor President Milos Zeman attended today's event. Zeman and the Czech Foreign Ministry have criticized Russia's activities in the Ukraine crisis in the past weeks. President Zeman has also repeatedly called for a decisive action to deter Moscow from further expanding its military activities in Ukraine.

Zeman did attend the “Victory Day” ceremony at the Russian embassy in 2013 and his predecessor Vaclav Klaus regularly attended the annual event.

Nonetheless, today's ceremony was attended by various CSSD and Communist Party (KSCM) lawmakers and members as well as former caretaker Prime Minister Jiri Rusnok and former ministers Martin Pecina, Jan Kavan, and Miroslav Gregr.

“I am not involved in senior diplomacy. This is the celebration of the victory over fascism and should not be linked to Ukraine,” said KSCM deputy chairman Jiri Dolejs.

“I am not a man of gestures. When somebody invites me, I consider it polite to come,” said CSSD lawmaker and labor union boss Jaroslav Zavadil.

KSCM chairman Vojtech Filip delivered a speech about the danger of fascism that, he said, may become topical once more.

In total hundreds of people attended the ceremony.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 29 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy