OSCE observer: They told us we would serve as human shields

“They threatened to kill us”, said Czech OSCE observer who was captured alongside six other Western military officers by pro-Russia gunmen near Eastern Ukraine's Slovyansk
Czech OSCE observer Josef Prerovsky
Czech OSCE observer Josef Prerovsky | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - Czech military officer Josef Prerovsky was one of the seven Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) military observers captured and held for eight days in the eastern Ukrainian city of Slovyansk by pro-Russia gunmen. “They threatened to shoot us as spies,” he said in an interview with Aktualne.cz.

“Of course, I have been trained to handle similar situations. But even the best training cannot prepare you for a similar war experience. And the one we had was really harsh. And I am not speaking only about the terrible hygienic conditions. What was much worse was the brutal psychological terror, when they pointed cocked automatic weapons at us, threatened to shoot us for being spies, or to make human shields of us in a fight against Ukrainian troops.”

Anti-terror cop: Ukraine less predictable than Afghanistan

NATO approaches Czech Rep over presence in Eastern Europe

“One does not expect to be kidnapped in our field of work. For the twenty years we have been carrying out similar inspections in accordance with the Vienna Accords, nothing similar has happened. This was the first time.”

“If the separatists had decided to shoot us and dump us in a field, they could have easily done that and nobody would have stopped them.”

Slavyansk Mayor Vyacheslav Ponomaryov publicly said that the OSCE observers were his guests, not captives, but the real situation was different, said Prerovsky. “I know (Ponomaryov said that). But he frankly told us: 'You are war detainees. As members of foreign armies, you haven't contacted the Donetsk Republic to allow you to cross our territory.'”

“(The worst moment was) when they told us that the Ukrainian military was about to launch a second phase of the anti-terror operation, that nobody would leave the building alive, that the floors were bobby trapped with explosives, and that we would be used as human shields. Our German commander immediately asked to speak with their commanding officer... and we started to think that maybe we would die.”

The OSCE team was seized on April 25 when checking if Ukrainian troops were deploying near Slovyansk, said Prerovsky, adding that the pro-Russia gunmen were probably tipped off by local police.

“It is a scary fact that Ukraine is heading towards a civil war. People in the eastern parts of the country do not support the Kiev government,” said Prerovsky about the situation in the country.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy