Anti-terror cop: Ukraine less predictable than Afghanistan

Ukraine is a puzzle, it is more unpredictable than Afghanistan or Iraq, said Czech anti-terror police unit (URNA) head Libor Lochman
Ozbrojenci před sídlem regionální správy v Kramatorsku na východě Ukrajiny. (22. dubna 2014)
Ozbrojenci před sídlem regionální správy v Kramatorsku na východě Ukrajiny. (22. dubna 2014) | Foto: Reuters

Prague - “In a way, Afghanistan is more predictable for us than the east of Ukraine,” said Czech rapid response police unit (URNA) head Libor Lochman in an interview with Aktualne.cz. The URNA unit, whose responsibilities include anti-terrorism, has been or still is active in Iraq, Afghanistan, Pakistan, or Nigeria.

“This may sound paradoxical to some people, but at present we really have better knowledge of Afghanistan than of the situation in the eastern part of Ukraine... For example, the 'bad guys' do not walk the streets with assault weapons in plain sight. On the contrary, they always ambush. And it is usually clear who is the 'good guy'. But I do not even want to comment on who are the 'bad guys' and the 'good guys' in Ukraine.”

Expert: Russia would have hard time occupying Ukraine

NATO approaches Czech Republic over boosting military presence in Eastern Europe

“All this is very strange and intricate. It is very difficult to assess the situation. Possibly, this is also because there are way too many players in Ukraine.”

“I am afraid that the 'unrest' (in Ukraine) will not go away anytime soon. I think I can say this on the basis of my experience from the crisis zones my men have been active in. Especially when we are witnessing the defection of Ukrainian troops almost in a live television broadcast.”

“I am the director of the URNA anti-terrorist unit and the current situation in Ukraine is absolutely chaotic and unpredictable for me. When you tell me that a government building has been seized by terrorists, I know exactly what to do and what orders or advice to give to my men. But Ukraine? That is a puzzle.”

“These guys are no amateur guerillas who grab their grandfather's rifle and run to the barricades. For example even from the way they carry their weapons you can tell that they must have received a military training,” Lochman said about pro-Russian gunmen in Eastern Ukraine.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy