reklama
 
 

Cvičení ruské a venezuelské flotily začalo

2. 12. 2008 9:00
VenRus 2008 se účastní 2300 námořníků a 16 plavidel

Caracas - Společná cvičení ruského a venezuelského námořnictva začala. Manévrů se během příštích tří dnů má zúčastnit 1600 ruských a 700 venezuelských námořníků.

Podle BBC vypluly čtyři ruské lodi vedené křižníkem Petr Veliký z přístavu La Guaira třicet kilometrů od venezuelské metropole Caracasu v pondělí za úsvitu. Doprovázely je tři venezuelské fregaty. Celkem se má cvičení VenRus 2008 účastnit dvanáct venezuelských plavidel.

Protidrogové operace

Oficiálním cílem je trénovat protidrogové a protiteroristické operace a činitelé obou států zdůrazňují, že nemá být namířeno proti třetím zemím.

"Tato série cvičení má za cíl evaluaci schopností a dovedností flotil obou národů v boji proti terorismu a obchodování s drogami," uvedl před začátkem cvičení ruský viceadmirál Vladimir Korolev, zástupce velitele severomořské flotily.

"Nejde o žádnou provokaci, je to pouze budování vztahu. Nejdůležitější je zrod multipolárního světa," upozornil už dříve venezuelský prezident Hugo Chávez.

Otazníky však může vzbuzovat to, že součásti cvičení jsou i operace proti letadlům.

Posilující Moskva

První přítomnost ruských válečných plavidel v Karibiku od konce studené války vzbudila velkou pozornost. Přichází v době ochlazení vztahů mezi USA a Ruskem, které se nyní snaží získat v latinskoamerickém regionu bližší spojence.

Venezuela nakoupila od roku 2005 v Moskvě zbraně za 4,4 miliardy dolarů a dalšími zeměmi, které navazují s Kremlem užší vztahy jsou Bolívie, Kuba a Nikaragua.

Minulý týden ruský prezident Dmitrij Medveděv navštívil Kubu, Venezuelu a Brazílii. Ministr zahraničí Sergej Lavrov zavítal do Ekvádoru.

autor: Roman Gazdík | 2. 12. 2008 9:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama