reklama
 
 

Ruské válečné lodě vyrazily na cvičení do Karibiku

22. 9. 2008 17:17
Rusové prohlubují vojenskou spolupráci s Venezuelou

Murmansk - Nejméně čtyři ruské lodě vyrazily z přístavu v Severním ledovém oceánu a vydaly se do Karibského moře, kde se mají účastnit cvičení společně s venezuelskou flotilou.

Podle agentury Reuters mají tyto manévry "ukázat Spojeným státům návrat Moskvy na vojenské a politické jeviště v roli globální mocnosti".

Protiteroristické operace

Už dříve tento měsíc přistály nedaleko Caracasu dva ruské bombardéry TU-160 schopné nést jaderné zbraně.

Vztahy mezi Ruskem a USA jsou kvůli válce v Gruzii na nejhorší úrovni od konce studené války. Venezuelský prezident Hugo Chávez, známý svou protiamerickou rétorikou, se v ní postavil na stranu Moskvy, do které míří tento týden na další ze svých státních návštěv.

"Během cesty se lodi zúčastní prvního společného cvičení s venezuelským námořnictvem zaměřeným na nácvik záchranných operací proti teroristům v mořských vodách," řekl novinářům mluvčí ruského námořnictva Igor Dygalo.

Jaderné ponorky v Sýrii?

Okolo cvičení se vyrojilo mnoho spekulací. Není například jasné, jaké jednotky se ho budou účastnit. Oficiálně z Murmansku vyrazil raketový křižník Petr Veliký (třída Kirov) a protiponorkový torpédoborec Admirál Čabaněnko, plus dvě podpůrné lodě.

Deník Nezavisimaja Gazeta však ve svém pondělním vydání uvedl, že do Karibiku míří i protiponorková letadla a jaderné ponorky s raketami na palubě. Objevily se i zprávy, že lodě cestou proplují Gibraltarem a zastaví se v Sýrii, kde má Rusko údajně v úmyslu zřídit základny.

K těmto skutečnostem se však Dygalo odmítl vyjádřit.

autoři: Roman Gazdík, gaz | 22. 9. 2008 17:17

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama