Conteho vláda získala důvěru italských poslanců, čeká se ještě na Senát

ČTK ČTK
9. 9. 2019 22:52
Vláda premiéra Giuseppa Conteho v pondělí získala velkou většinou hlasů důvěru Poslanecké sněmovny, která je dolní komorou italského parlamentu. Informovala o tom agentura APA. O kabinetu bude v úterý hlasovat i Senát, kde má nová vládní koalice složená z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a levostředové Demokratické strany (PD) jen těsnou většinu.
Italský premiér Giuseppe Conte.
Italský premiér Giuseppe Conte. | Foto: Reuters

Conteho vláda, která složila přísahu ve čtvrtek, vyhrála pondělní hlasování o důvěře poměrem 343 ku 263. V horní komora o bude hlasování o poznání dramatičtější, neboť koalice v Senátu nemá jasnou většinu a bude muset spoléhat na podporu několika nezařazených zákonodárců.

Nová koalice vznikla poté, co se v srpnu rozpadla první Conteho vláda složená s M5S a protiimigrační Ligy tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho. Důvodem byly názorové neshody a Salviniho snaha vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy. M5S po krachu koalice začala vyjednávat s PD, která Ligu v kabinetu nahradila.

Při svém dnešním 90minutovém projevu před zákonodárci Conte uvedl, že jeho vláda chce více spolupracovat s Evropskou unií na tématech imigrace a státního rozpočtu. Tím se vymezil proti Salvinimu, který v těchto oblastech zastával výrazně konfrontační přístup. Staronový premiér rovněž představil plán domácích reforem, včetně zavedení nepodmíněného základního příjmu pro chudé Italy či snížení počtu poslanců.

Stovky příznivců Ligy a dalších pravicových stran se dnes shromáždily před parlamentem v Římě, kde protestovaly proti nové koalici. K demonstrantům se na začátku premiérova projevu přidal také Salvini, jenž Conteho označil za zrádce.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy