Conteho vláda získala důvěru italských poslanců, čeká se ještě na Senát

ČTK ČTK
9. 9. 2019 22:52
Vláda premiéra Giuseppa Conteho v pondělí získala velkou většinou hlasů důvěru Poslanecké sněmovny, která je dolní komorou italského parlamentu. Informovala o tom agentura APA. O kabinetu bude v úterý hlasovat i Senát, kde má nová vládní koalice složená z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a levostředové Demokratické strany (PD) jen těsnou většinu.
Italský premiér Giuseppe Conte.
Italský premiér Giuseppe Conte. | Foto: Reuters

Conteho vláda, která složila přísahu ve čtvrtek, vyhrála pondělní hlasování o důvěře poměrem 343 ku 263. V horní komora o bude hlasování o poznání dramatičtější, neboť koalice v Senátu nemá jasnou většinu a bude muset spoléhat na podporu několika nezařazených zákonodárců.

Nová koalice vznikla poté, co se v srpnu rozpadla první Conteho vláda složená s M5S a protiimigrační Ligy tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho. Důvodem byly názorové neshody a Salviniho snaha vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy. M5S po krachu koalice začala vyjednávat s PD, která Ligu v kabinetu nahradila.

Při svém dnešním 90minutovém projevu před zákonodárci Conte uvedl, že jeho vláda chce více spolupracovat s Evropskou unií na tématech imigrace a státního rozpočtu. Tím se vymezil proti Salvinimu, který v těchto oblastech zastával výrazně konfrontační přístup. Staronový premiér rovněž představil plán domácích reforem, včetně zavedení nepodmíněného základního příjmu pro chudé Italy či snížení počtu poslanců.

Stovky příznivců Ligy a dalších pravicových stran se dnes shromáždily před parlamentem v Římě, kde protestovaly proti nové koalici. K demonstrantům se na začátku premiérova projevu přidal také Salvini, jenž Conteho označil za zrádce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy