Itálie sestavila novou vládu bez Salviniho, premiér Conte ji představil prezidentovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2019 17:28
Italský premiér Giuseppe Conte sestavil novou koaliční vládu, v níž bude vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) a dosud opoziční středolevá Demokratická strana (PD). Oznámil to ve středu úřad prezidenta Sergia Mattarelly. Očekává se, že nová vláda zlepší vztahy s Evropskou unií a zaujme umírněnější pozici vůči imigraci, napsala agentura Reuters.
Italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.
Italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. | Foto: Reuters

Prezident Conteho, který stál i v čele minulé vlády, pověřil sestavením nového kabinetu před šesti dny. Dosavadním koaličním partnerem M5S byla protiimigrační Liga Mattea Salviniho, který ale v srpnu vypověděl další spolupráci a z koalice vystoupil ve snaze vyvolat předčasné volby. Populisté z M5S se však překvapivě dohodli na spolupráci se svým dosavadním rivalem PD.

M5S v úterý pořádala stranické hlasování, aby se přesvědčila o podpoře svých členů pro vládnutí s PD. Pro spolupráci se vyslovilo téměř 80 procent hlasujících.

Conte prezidenta ve středu informoval, že se mu podařilo vládu sestavit. Přísahu má kabinet složit ve čtvrtek v 10:00 SELČ v prezidentském paláci. Pak ještě musí získat důvěru obou komor parlamentu. Demokraty a M5S podpoří malá levicová strana Svobodní a rovní (LeU), jejíž vůdce Roberto Seranza dostal křeslo ministra zdravotnictví. I v tomto složení má ale vláda v Senátu jenom nepatrnou většinu.

"Soustředíme svou energii, schopnosti a zápal na zlepšení situace Itálie v zájmu všech jejích občanů," řekl Conte, když předával seznam svých budoucích ministrů.

Začaly se už objevovat informace o přidělených rezortech a podle nich šéf M5S Luigi di Maio povede diplomacii. Roberto Gualtieri z PD, který je poslancem Evropského parlamentu, má řídit hospodářství. Salviniho ve funkci ministra vnitra vystřídá Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti. Pracovala dosud jako zaměstnankyně ministerstva vnitra v Miláně a je považovaná za odbornici v otázkách imigrace.

Šéf PD Nicola Zingaretti neměl zájem o žádný ministerský post a řekl, že se chce soustředit na posílení své strany. M5S si ponechala některá ministerstva, jež vedla v minulé vládě, například ministerstvo spravedlnosti a ekonomického rozvoje.

M5S a PD už v úterý zveřejnily 26bodový koaliční program, jehož prioritou je rozpočet na příští rok. Mezi hlavní požadavky M5S patřilo například zavedení zákonem garantované minimální mzdy, snížení vedlejších mzdových nákladů, reforma justice, schválení zákona o střetu zájmů nebo snížení počtu zákonodárců v parlamentu. Kromě toho se strany shodly na zvýšení investic do školství, vědy a sociálního zabezpečení nebo na tom, že systém udělování koncesí na provozování dálnic projde důkladnou revizí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy