Londýn/Láhaur - Společenství národů (Commonwealth of Nations), které sdružuje země pod bývalou i současnou vládou britské koruny, v pondělí pohrozilo Pákistánu pozastavením členství, pokud tamní prezident Parvíz Mušaraf neodvolá výjimečný stav a nepostará se v zemi o neprodlenou nápravu věcí.
Jak informuje agentura Reuters, ministři zahraničí 53členného klubu na své mimořádné schůzce v Londýně dali Mušarafovi ultimátum do 22. listopadu.
Pokud do té doby nebude odvolán výjimečný stav, obnovena platnost ústavy, propuštěni političtí vězni, zahájeny přípravy na svobodné volby a Mušaraf neopustí post náčelníka generálního štábu ozbrojených sil, nebude Pákistán nadále zastoupen v orgánech Commonwealthu.
Reportérům v Londýně to sdělil generální tajemník společenství Don McKinnon.
Bhuttová versus Mušaraf
K tomuto kroku došlo krátce před dnešní očekávanou konfrontací mezi prezidentem Mušarafem a opoziční vůdkyní Benazír Bhuttovou, která trvá na uskutečnění protestního pochodu, který byl úředně zakázán.
ČTĚTE VÍCE: Bhuttová má domácí vězení. Aby nevedla protesty
Mušaraf si za své kroky, které odůvodnil potřebou čelit vzrůstajícímu násilí v zemi, vysloužil minulý týden také kritiku z Bílého domu, přestože George Bush jinak platí za jeho blízkého spojence v tzv. válce proti terorismu.
Pákistánský prezident nechal zároveň pozatýkat opoziční právníky a část soudců, kteří podle něj mařili snahy jeho vlády o potlačení militantních islamistů v zemi.
Podle opozice a diplomatů v Islámábádu šlo ale Mušarafovi především o tom zabránit Nejvyššímu soudu, aby anuloval jeho volbu prezidentem, která 6. října proběhla ve zjevném rozporu s ústavou, neboť Mušaraf se stále nevzdal postu armádního šéfa.
Commonwealth již jednou členství Pákistánu pozastavil v letech 1999-2004. Tehdy byl příčinou vojenský puč, kterým se Parvíz Mušaraf dostal k moci.