Z oběti je vrah. Video dokládá, že policista několikrát lhal

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 4. 2015 15:17
Americký policista střílel v parku na neozbrojeného Afroameričana. Trvá na tom, že zasahoval v rámci zákona. Video natočené kolemjdoucím svědčí o opaku.
Policista Michael Slager.
Policista Michael Slager. | Foto: Reuters

North Charleston - Stejný příběh a dvě naprosto odlišné verze toho, co se stalo.

Na jedné straně výpověď policisty, který tvrdí, že v sebeobraně střílel po útočníkovi. Na straně druhé video dokazující pravý opak.

Záznam natočil v sobotu v jednom z parků v North Charlestonu v americké Jižní Karolíně náhodný kolemjdoucí. Jeho nahrávka obrátila naruby případ, který sleduje celá Amerika.

Novinářská cena 2014
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Novinářská cena 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Z padesátiletého černošského útočníka Waltera Scotta je rázem oběť a z třiatřicetiletého bělošského strážníka Michaela Slagera podezřelý z vraždy.

V sobotu po deváté ráno zastavil policista otce čtyř dětí, protože na jeho mercedesu nesvítilo zadní koncové světlo. Následovala slovní potyčka a úprk Scotta do parku.

Krátce nato byl Walter Scott mrtvý.

Byl jsem ohrožen

Policista Slager po incidentu na dispečink - a později uvedl i do protokolu - hlásil použití taseru, tedy dálkového elektrického paralyzéru. O několik vteřin poději se ale dispečinku přihlásil znovu: "Střelba. Podezřelý zneškodněn. Vzal mi taser," hlásil strážník do vysílačky.

Do protokolu pak Michael Slager, který slouží u místního policejního sboru od prosince roku 2009 a stejně jako zastřelený Afroameričan je veteránem jihokarolínské pobřežní stráže, uvedl, že se cítil ohrožen.

Střílel prý v reakci na to, že mu podezřelý taser vytrhl z ruky a ohrožoval ho s ním.

Policista i další dva jeho kolegové do protokolu uvedli také to, že zraněnému poskytli první pomoc a snažili se ho udržet při životě.

Co ukázalo video

Z výnosu amerického nejvyššího soudu vyplývá, že příslušník bezpečnostních složek  může "použít střelnou zbraň ke zneškodnění prchajícího podezřelého pouze v případě, že hrozí, že by mohl dotyčný vážně zranit nebo zabít strážníka či někoho jiného". 

To se však zřejmě nestalo.

Videozáznam zachycuje potyčku od okamžiku, kde se dvojice v parku přetahuje o paralyzér. Zdá se, že již použitý taser držel policista, Afroameričan mu jej vyrazil z ruky a dal se na útěk.

Strážník bez zaváhání tasí pistoli a na Scotta bez varování opakovaně střílí.

Vyšlo osm výstřelů. Několik z nich prchajícího muže zasáhlo do zad. Když se skácel k zemi, vyzval jej strážník, aby dal ruce za záda, a spoutal ho, aniž by mu poskytl první pomoc. Pak se rozběhl pro taser, který pohodil vedle bezvládně ležícího muže.

V tom okamžiku přichází na scénu druhý policista a žádá vysílačkou kolegy, aby mu přinesli lékárničku. Poté si nasazuje gumové rukavice a spíš než ošetření provádí cosi jako ohledání.

Ani jeden ze tří policistů, kteří byli na místě činu jako první, během necelých pěti minut do příjezdu záchranářů první pomoc neposkytl, ani se o to nepokusil. Střílející strážník jen postával opodál a až po několika desítkách vteřin dotyčnému kontroloval puls.  

Když na místo přijeli záchranáři, byl už Walter Scott mrtvý.

"V souladu s metodikou"

Policista přesto trvá na své nevině. Ústy advokáta sdělil jen to, že dodržel platné zákony i předepsanou metodiku zásahu.

Rodina tvrdí opak.

To, že Walter Scott před policistou utíkal, jeho bratr Anthony vysvětluje tak, že nejspíš opět dlužil na výživném. V minulosti byl totiž Scott za neplacení alimentů opakovaně trestán a dopustil se i několika dalších, méně závažných deliktů. Nedostavil se k soudu a neoprávněně držel bojový obušek. 

Co řekl k případu starosta

Podle starosty Keitha Summeyho učinil policista špatné rozhodnutí, za které musí nést následky.

"Když uděláte špatné rozhodnutí, nezáleží na tom, zda se skrýváte za ochranným štítem, či jste běžný občan, musíte s tím rozhodnutím žít," prohlásil Summey.

North Charleston je třetím největším městem v Jižní Karolíně. Žije v něm okolo 100 000 lidí, z toho 47 % Afroameričanů a jen 37 % bělochů. Na 80 % policistů přitom tvoří běloši.

 

Právě se děje

Další zprávy