Sedmašedesátiletý armádní generál je podle dostupných a věrohodných zpráv jedním ze čtyř mužů, kteří naplánovali ruskou invazi na Ukrajinu a v uzavřeném úzkém kruhu o ní rozhodli. Kromě Gerasimova to byl Putin, ministr obrany Sergej Šojgu a šéf Bezpečnostní rady, bývalý ředitel kontrarozvědky Nikolaj Patrušev.
Neúčast náčelníka generálního štábu na tradiční vojenské přehlídce u příležitosti konce druhé světové války je velmi neobvyklá. V uplynulých dnech kolovaly zvěsti, že Gerasimov osobně dohlížel na ruskou ofenzivu u města Izjum na východě Ukrajiny, kde ho možná zranila ukrajinská palba z raketometů Grad.
List New York Times napsal, že Gerasimov podle zdroje z amerických tajných služeb v Izjumu skutečně byl, ale vyvázl nezraněn a vrátil se v pořádku do Moskvy. Tomu by nasvědčoval i fakt, že se 4. května objevil v televizi na poradě, kde se diskutovalo o přípravě vojenské přehlídky na Rudém náměstí. O to podivnější je, že se jí poté neúčastnil.
Rusista a překladatel Libor Dvořák připomíná, že v dobách Sovětského svazu se z rozestavení lidí na Leninově mauzoleu na Rudém náměstí usuzovalo, kdo má ve vedení státu jakou pozici. Kdo stoupá nahoru a s kým se naopak už nepočítá. "Do jisté míry to může být i teď a může to znamenat, že se skutečně Gerasimov ocitl v jakési Putinově nepřízni. Na druhé straně v plné parádě se na přehlídce ukazoval Sergej Šojgu, o kterém se také šuškalo, že má infarkt nebo že je s ním Putin nespokojený. Bohužel se pohybujeme jen v rovině spekulací," říká Dvořák.
V televizi Belsat, která vysílá z Polska a věnuje se hlavně Bělorusku, hovořil vojenský analytik Oleg Ždanov o možné tajné rošádě ve vedení ruských operací na Ukrajině. "Existuje informace od insidera, že Gerasimov už nebude velet na Ukrajině, protože nesplnil úkoly. Nebude oficiálně odvolán, protože to v Kremlu nedělají kvůli obavám ze snížení morálky vojáků," tvrdí Ždanov.
Ruský advokát a kritik Putinova režimu Mark Fejgin zase uvádí, že namísto Gerasimova dostane více pravomocí generál Alexandr Dvornikov, kterého prezident v dubnu jmenoval velitelem ruské ofenzivy na Donbasu.
Dvornikov před sedmi lety velel ruské operaci v Sýrii, kde Rusové prováděli taktiku masivního bombardování veškeré infrastruktury. Podle Fejgina Putin upozaděním Gerasimova a jmenováním Dvornikova dal najevo nespokojenost s tím, že ruská armáda v první fázi války neuspěla v bitvě o Kyjev.
"Fakt, že Gerasimov byl osobně na frontě v Izjumu, ukazuje, že ruští důstojníci na nižších pozicích nejsou schopni samostatně rozhodovat. Což spolu s Putinovým projevem 9. května, který byl v podstatě o ničem, dokládá, do jakých problémů se Rusové na Ukrajině dostali," soudí Libor Dvořák. Ukrajinci od začátku války usmrtili už devět ruských generálů. Mnozí z nich se pohybovali na frontové linii nebo v její blízkosti, aby dohlíželi na průběh ofenzivy.
Valerij Gerasimov je náčelníkem generálního štábu od roku 2012 a společně s ministrem obrany Šojguem se podílel na rozsáhlé modernizaci armády, na kterou ruská vláda výrazně zvýšila rozpočet. I z toho důvodu je mnoho vojenských analytiků a znalců Ruska překvapeno tím, jak se jí na Ukrajině nedaří.
"Je to ohromující neúspěch. Opravdu nevím z historie o tak fatálním selhání vojenské supervelmoci, která se sama rozhodla pro invazi do jiné země a potom tak katastrofálně selhala," komentuje to pro agenturu AP americký vojenský historik Frederick Kagan.