Co dál po lockdownu? Němci mají ambiciózní plán, který umožní rozvolnit opatření

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 2. 2021 7:06
Zatímco v Česku v posledních dnech počet nakažených znovu roste, německá vláda ve středu večer rozhodla o podmínkách pro zmírňování pandemických omezení. Mělo by začít od března, sousední Rakousko dokonce rozvolňuje už teď. Jak ale zařídit, aby pak počty pozitivních znovu prudce nevzrostly? Experti v Německu prosazují strategii "žádného" covidu v ohraničených "zelených zónách".
Testování na nemoc covid-19. Ilustrační foto.
Testování na nemoc covid-19. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dokázali jsme se vyhnout přetížení našeho zdravotního systému. Díky Bohu!" vyjádřila mírný optimismus kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtečním proslovu před poslanci německého parlamentu. Ve zbytku času ale varovala před neopatrností, protože zejména rychleji se šířící agresivní mutace viru podle ní může dosažený pokrok v boji s pandemií zničit.

Osmdesátimilionová země za středu vykázala asi deset tisíc nově nakažených koronavirem, skoro o třetinu méně než před týdnem. Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) se v Německu nyní nakazí v přepočtu 68 lidí na 100 tisíc obyvatel. Pokud v březnu tato hodnota klesne aspoň na tři dny po sobě pod 35, mohou se od března začít otevírat první obchody, muzea a galerie. Rozhodla o tom ve středu německá vláda a jednotlivé spolkové země.

Nadále bude podmínkou nošení lékařských roušek nebo respirátorů FFP2 ve vnitřních prostorách a omezení počtu návštěvníků podle velikosti prodejní nebo výstavní plochy. Jednotlivé spolkové země si mohou samy za sebe rozhodnout, jestli otevřou školy.

Už nyní se ale v Německu i dalších zemích množí otázky, jak po lockdownu postupovat dál. Nekonečnou karanténu lidé ani ekonomika nevydrží, zároveň se ale po planetě šíří už nejméně tři známé agresivnější varianty koronaviru. Takzvaná "skupina žádného covidu" (No-Covid-Gruppe), složená ze čtrnácti německých vědců, včetně renomované viroložky, lékaře, fyzika, politologů, sociologů a ekonomů nabízí řešení: scénář, ve kterém se pandemie "nezadržuje", ale každodenní počty nově nakažených se udržují na tak nízké úrovni, že je možné postupně a bezpečně otevírat obchody a restaurace. 

Systém zelených zón

Podstatou plánu je vytvoření takzvaných "zelených zón", menších okresů nebo měst, ve kterých po dobu dvou týdnů nedošlo k nákaze nemocí covid-19 s neobjasněným původem. Takových úspěchů dlouhodoběji dosahuje třeba Nový Zéland, který má ale výhodu souostroví izolovaného od okolní pevniny. Zmíněný počet nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel by se v těchto zónách měl trvale držet v jednociferných hodnotách. Zároveň by nadále platila povinnost dodržovat takzvané AHAL-zásady (německá zkratka pro odstup, hygienu, roušky a větrání uzavřených prostor). 

Za situace, kdy by byl covid-19 v zelené zóně prakticky vymýcen, mohl by se život postupně vracet k normálu. Otevírání restaurací, posiloven a obchodů by ale neznamenalo konec propracovaného systému pravidelného a cíleného testování, trasování a izolace, včetně prověřování nákazy i v domácích podmínkách při prvních příznacích. Právě naopak. Všechna tato opatření by měla být ještě posílena, a to včetně pravidelných kontrol vzorků odpadních vod, kde se stopy koronaviru v minulosti opakovaně objevily v různých zemích a které mohou poskytnout obrázek o tom, jak moc je vir mezi lidmi rozšířen. 

"Návrhy vycházejí z mezinárodně nejúspěšnějších protikoronavirových opatření," tvrdí čtrnáct německých vědců. "V případě, že se objeví případ infekce neznámého původu, mělo by tak být její šíření co nejrychleji potlačeno účinnou kontrolou 'ohniska'," dodávají experti v návrhu, který získal deník Die Zeit a další německá média. 

V ideálním případě by do takovýchto minioblastí měla být rozkouskována celá Evropa. O návrhu už mluví i epidemiologové v Británii nebo ve Francii. Odkazují přitom ale spíše na iniciativu #ZeroCovid (neboli nulový covid), která je ve svých požadavcích radikálnější: v první fázi vyžaduje drastický lockdown v celoevropském měřítku. Petici na podporu utopicky znějící strategie podepsalo zatím necelých 100 tisíc lidí. 

"Místo třetí vlny a třetího lockdownu radši zelené zóny". Grafika ukazuje vývoj loňského roku, kdy po létě začala podzimní vlna a karanténa, a návrh vývoje pro rok 2021.
"Místo třetí vlny a třetího lockdownu radši zelené zóny". Grafika ukazuje vývoj loňského roku, kdy po létě začala podzimní vlna a karanténa, a návrh vývoje pro rok 2021. | Foto: Eine neue proaktive Zielsetzung für Deutschland zur Bekämpfung von SARS-CoV-2 2. Teil: Handlungsoptionen

V celoevropské perspektivě uvažují i němečtí experti prosazující koncept "žádného covidu". Jejich návrh nepočítá s uzavíráním hranic, při cestování z nezelených do zelených zón by ale nadále měla platit povinnost podstoupit test a izolaci. Naopak ve stále se zvětšujících zelených oblastech by se lidé mohli pohybovat zcela bez omezení. 

V tuto chvíli nesplňuje podmínku pro "zelenou" barvu ani jeden německý okres. Jen asi desetina jich dosahuje na kancléřkou Merkelovou vytyčený březnový cíl 35 nakažených na 100 tisíc obyvatel týdně. Jsou mezi nimi zejména ty podél pobřeží na severu země.

Ochota? V Česku spíš ne

Nápad má samozřejmě několik zásadních problémů. Aby mohl fungovat na celoevropské úrovni, musely by se shodnout vlády všech států, které přitom zastávají i velmi odlišné přístupy k řešení pandemie. A jak autoři sami připouštějí, bylo by nezbytné přesvědčit lidi, že navrhované zásady mají smysl.

"Kdo se při sebemenším podezření izoluje, zajistí okamžité otestování a varuje před rizikem ostatní, zapříčiní, že se řetězec nákazy velmi rychle přeruší," popisují. Vidina končících omezení by podle vědců obyvatele jednotlivých regionů měla motivovat dostatečně.

Například v Česku se nicméně podle aktuálních průzkumů něco takového jeví jako jen těžko představitelné. Podle ve středu zveřejněných výsledků šetření, které si objednala česká pobočka Světové zdravotnické organizace společně s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně, nezůstává doma ani s příznaky covidu-19 skoro polovina Čechů. Základní opatření zahrnující mytí rukou, nošení roušek a zachovávání rozestupů pak nedodržuje pětina až třetina procent populace. 

Video: Uzavřené okresy? Cestu tam a ven budou posuzovat policisté

Uzavřené okresy Cheb, Sokolov a Trutnov bude střežit 580 policistů na 80 místech. Okresy nebudou hermeticky uzavřeny, řekl náměstek Martin Vondrášek | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy