Co bude dál s Libyí? Důležité slovo budou mít kmeny

Tomáš Rákos
24. 8. 2011 5:00
O přechodné národní radě se ví jen to, že je značně rozhádaná
Jeden z povstalců na jihozápadě Libye zdraví letadlo z Benghází, které přistává na improvizované letištní ploše, Otevření letiště umožní povstalcům v pohoží Džebel Nafúsa nedaleko Tripolisu doplnit zásoby potravin a zbraní.
Jeden z povstalců na jihozápadě Libye zdraví letadlo z Benghází, které přistává na improvizované letištní ploše, Otevření letiště umožní povstalcům v pohoží Džebel Nafúsa nedaleko Tripolisu doplnit zásoby potravin a zbraní. | Foto: Reuters

Analýza - Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí možná někde v úkrytu stále třímá zbraň, přesto nelze pochybovat o jeho definitivním pádu. Hlavním hráčem se v zemi postavené na písku a ropě stal už nikdo jiný: plukovníka vystřídala Prozatímní národní rada (PNR), jež před Západem zastupuje povstalce.

Střelba v Tripolisu ještě neustala a vůdci PNR v čele s bývalým ministrem spravedlnosti Mustafou Abdelem Džalílem musejí bojovat jinde. Je to bitva politická, osudovější, než byly ty proti Kaddáfího tankům. Jestli se Libye změní v druhý Irák, to záleží jenom na nich, na tom, jak dokážou zkrotit roztříštěnou společnost, která je nekompromisně kmenová.

Lži  

Trefně popisuje současné libyjské poměry Martin Chulov z Guardianu. "Občanská válka rozdělila Libyjce do tří táborů. Opozice za pomoci kmenů z východu založila PNR, ve středu země lidé bojovali nejtvrdší bitvy a horské kmeny ze západu Kaddáfího režim dorazily, to když pronikly až na tripolské Zelené náměstí," píše.

Předseda PNR Džalíl od února vystupuje jako hlavní libyjský spojenec Severoatlantické aliance, jejíž bombardéry jsou pro rebely životně důležité. "Není perfektní, ale zatím nás velmi ohromil," citovala zahraniční média v uplynulých dnech americké diplomaty. Stejně na něj pohlíží i dalších 31 států, jejichž vlády uznaly PNR jako jediného legitimního představitele Libye.

Mustafa Abdal Džalíl.
Mustafa Abdal Džalíl. | Foto: Reuters
  

Doma ale Džalílova pozice tak neochvějně nepůsobí. Přes Kaddáfího snahy zemi zmodernizovat a přetvořit v džamáhiríji stojí tamní společnost odnepaměti na tradičních vztazích vlivných rodin, klanů a kmenů, kterých je v zemi více než 140. Politicky vlivných jsou jich pak asi tři desítky. Každý má svou vlastní agendu a cíle.

O jednotě nemůže být řeč, jak se ukázalo v případě údajného zajetí diktátorova syna Sajfa Isláma. PNR z něj vyšla minimálně jako nevyzpytatelný partner. Nejdřív papíroví vládci Libye oznámili, že režimního prominenta chytili a jsou připravení ho vydat Mezinárodnímu trestnímu tribunálu, který jejich informaci navíc potvrdil. Sajf Islám se ale v noci na úterý objevil v tripolských ulicích, kde začal horlivě provázet novináře.

Spustil stejnou propagandistickou show jako o den dřív PNR.

Kdo jsou libyjští rebelové?

Rebelové z Benghází

S ozbrojeným povstáním začali 17. února. Tvoří je hlavně středostavovští profesionálové. Jsou značně neorganizovaní, zejména vojenské křídlo. Získali si mezinárodní podporu, včetně vojenské pomoci. V Benghází vznikla Prozatímní národní rada.

Rebelové z Misuráty

Museli bojovat v nejtěžších bitvách s vojáky Kaddáfího režimu. V posledních dnech se jim podařilo dobýt město Zlitan, které je vzdálené 80 kilometrů od Tripolisu. Za to očekávají prominentní postavení v politice nové Libye.

Rebelové ze západu

Sami sebe vidí jako hrdiny. Jako prvním se jim v neděli večer podařilo prorazit obranu hlavního města. Jsou to etničtí Arabové a Berbeři pocházející ze západních hor. Očekávají, že až se PNR přesune do Tripolisu, budou mít v politice hlavní slovo.

zdroj: Guardian

  

"Pomohli nám s revolučním plánem," okomentoval počínání prozatímní rady Embemmed Ghula, vůdce rebelů z hlavního města s tím, že nechápe, proč PNR původně vůbec zamýšlela Sajfa Isláma Kaddáfího do zahraničí vydat. "Mám na mysli obecný plán, ne plán týkající se Tripolisu," nezapomněl zdůraznit pro list The New York Times.

Jako v Iráku

V Libyii vše stojí a padá s ropou. Vedle sepsání nové ústavy (to zabere podle odhadů PNR asi dvacet měsíců) a rozdělení politické moci bude klíčové pro národní smír rozdělení příjmů z ropy. Dvaačtyřicetiletá Kaddáfího vláda štědře odměňovala vybrané oblíbence, ať už rodiny, nebo kmeny.

PNR bude muset také vyřešit, jakým způsobem potrestá bývalé prominenty a stoupence režimu. Irák v tomto případě slouží jako poučná lekce. Stojí za to zdůraznit, že stejně jako Libyjci se bojí změny režimu Američané, kteří jsou s PNR v čilém kontaktu. Džalílovi doporučují, aby za každou cenu zabránil krveprolití a rozhodně s Kaddáfího pohunky neúčtoval obdobně jako Iráčané se členy strany Baas diktátora Saddáma Husajna.

Obamova administrativa už připravuje "přechodnou cestovní mapu", plán, jenž počítá s vytvořením prozatímní vlády. PNR musí za pomoci mocností vyplnit politické vakuum, které po pádu Kaddáfího režimu v Libyi zbylo. V zemi prakticky nefungují žádné instituce. Ve čtvrtek se kvůli tomu mají s Džalílem a jeho lidmi setkat v Istanbulu britští, američtí a francouzští diplomaté.

PNR se chce naplno pustit do práce hned, jak střelba v Tripolisu ustane. Aspoň to tak zamýšlejí. Vývoj posledních dnů nicméně ukazuje, že pouze na rozhodnutí rebelů z Benghází nezáleží. Stejně jako na světových mocnostech, a možná ještě víc, je PNR závislá na ostatních libyjských kmenech, které jsou odhodlané diktovat si vlastní podmínky.

 

Právě se děje

Další zprávy