Turci tvrdí, že zabili desítky kurdských povstalců

Irák proti bombardování svého území tureckým letectvem protestoval

Diyarbakir - Turečtí vojáci v uplynulém týdnu zabili 90 až 100 kurdských povstalců při úderech na jejich základny v severním Iráku. Oznámil to v úterý turecký generální štáb.

Vojáci dále sdělili, že asi 80 dalších povstalců bylo zraněno a že operace bude pokračovat. Bilanci nelze nezávisle ověřit.

Armáda operaci zahájila 17. srpna. Podnětem k ní bylo zmnožení povstaleckých útoků v jihovýchodním Turecku v poslední době. Poslední kapkou byla  léčka, v níž povstalci 17. srpna zabili osm vojáků a jednoho člena provládních kurdských milicí.

Turečtí vojáci ostřelovali z děl a bombardovali ze vzduchu předpokládané pozice povstalecké Strany kurdských pracujících (PKK) na irácké straně hranice mezi oběma státy. PKK běžně těchto oblastí využívá jako svého týlu.

Irák proti tureckým ozbrojeným akcím protestoval a prohlásil, že odporují mezinárodnímu právu.

Jedná se o první podobnou akci takovéhoto rozsahu od července loňského roku.

Strana kurdských pracujících (PKK), která již 27 let bojuje za samostatný stát na jihovýchodě Turecka, má na severu Iráku vojenské základny, z nichž podniká pravidelně výpady na turecké území.

Kvůli konfliktu nemůže Turecko do EU

"Naše trpělivost je u konce," citovala agentura Reuters minulý týden tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. "Ti, kdo se nedistancují od terorismu, za to budou muset zaplatit."

Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje, která s velkým náskokem vyhrála červnové parlamentní volby, přislíbila uskutečnění reforem splňujících některé kurdské požadavky, pokračuje však v represivní politice proti dvanáctimilionové menšině obývající jihovýchod země.

Reformy a další zlepšení v oblasti ochrany lidských práv jsou také hlavní podmínkou toho, aby Evropská unie zahájila vstupní rozhovory s Ankarou.

Foto: Reuters

Vůdce PKK Abdul Ocalan, který si odpykává doživotní trest ve věznici na jednom z ostrovů v Marmarském moři, oznámil minulý měsíc, že společně s tureckými úřady zakládá "mírovou radu", jejímž úkolem bude ukončit vleklý konflikt.

Irácká vláda, která oblasti na severu země už léta nekontroluje, proti narušení své svrchovanosti nijak neprotestovala.

Během války mezi armádou a kurdskými povstalci zahynulo až doposud 40 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy