Clintonová nad Trumpem v novém průzkumu jasně vede o třináct procentních bodů

ČTK ČTK
6. 7. 2016 6:45
Poslední průzkum, kterého se zúčastnilo 1441 Američanů, rovněž ukázal, že takřka polovina respondentů chce volit Clintonovou proto, aby se do Bílého domu nedostal Trump
Foto: Reuters

Washington - Předpokládaná demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová oproti závěru června zvýšila svůj náskok nad republikánským rivalem Donaldem Trumpem na 13 procentních bodů.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Reuters/Ipsos. Volby se uskuteční 8. listopadu.

Clintonovou by podle sondáže volilo 46 procent oslovených, zatímco realitního magnáta by upřednostnilo 33 procent respondentů. Zbytek by pak nepodpořil žádného z kandidátů.

V předchozím průzkumu někdejší první dáma USA a bývalá ministryně zahraničí vedla nad Trumpem o devět procentních bodů. Náskok si mezi rozhodnutými voliči i přes skandál s používáním osobního e-mailového účtu v úřadu ministryně udržuje po většinu roku, od května je její vedení na poměrně stálé úrovni. Naopak Trump postupně o přízeň přichází kvůli nejednotné podpoře předních republikánských činitelů i kvůli kontroverzním výrokům.

Ve srovnání s neúspěšným republikánským kandidátem Mittem Romneym a s jeho podporou z počátku července 2012 zaostává Trump mezi rozhodnutými voliči o deset procentních bodů.

Poslední průzkum, kterého se zúčastnilo 1441 dospělých Američanů, rovněž ukázal, že takřka polovina respondentů chce volit Clintonovou proto, aby se do Bílého domu nedostal Trump. S postoji demokratky  souhlasí 39 procent dotázaných a 13 procent uvedlo, že jim je sympatická.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy