Clintonová nad Trumpem v novém průzkumu jasně vede o třináct procentních bodů

ČTK ČTK
6. 7. 2016 6:45
Poslední průzkum, kterého se zúčastnilo 1441 Američanů, rovněž ukázal, že takřka polovina respondentů chce volit Clintonovou proto, aby se do Bílého domu nedostal Trump
Foto: Reuters

Washington - Předpokládaná demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová oproti závěru června zvýšila svůj náskok nad republikánským rivalem Donaldem Trumpem na 13 procentních bodů.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Reuters/Ipsos. Volby se uskuteční 8. listopadu.

Clintonovou by podle sondáže volilo 46 procent oslovených, zatímco realitního magnáta by upřednostnilo 33 procent respondentů. Zbytek by pak nepodpořil žádného z kandidátů.

V předchozím průzkumu někdejší první dáma USA a bývalá ministryně zahraničí vedla nad Trumpem o devět procentních bodů. Náskok si mezi rozhodnutými voliči i přes skandál s používáním osobního e-mailového účtu v úřadu ministryně udržuje po většinu roku, od května je její vedení na poměrně stálé úrovni. Naopak Trump postupně o přízeň přichází kvůli nejednotné podpoře předních republikánských činitelů i kvůli kontroverzním výrokům.

Ve srovnání s neúspěšným republikánským kandidátem Mittem Romneym a s jeho podporou z počátku července 2012 zaostává Trump mezi rozhodnutými voliči o deset procentních bodů.

Poslední průzkum, kterého se zúčastnilo 1441 dospělých Američanů, rovněž ukázal, že takřka polovina respondentů chce volit Clintonovou proto, aby se do Bílého domu nedostal Trump. S postoji demokratky  souhlasí 39 procent dotázaných a 13 procent uvedlo, že jim je sympatická.

 

Právě se děje

Další zprávy