"Jestřábem" v Obamově administrativě je Clintonová

Václav Viták
19. 5. 2011 16:00
Vliv Pentagonu na Bílý dům a zahraniční politiku USA výrazně poklesl
Foto: Reuters

Washington - Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová získává stále větší vliv na prezidenta Baracka Obamu a tudíž i na zahraniční politiku Spojených států.

Šéf Bílého domu předloží ve čtvrtek odpoledne evropského času svou vizi budoucího arabského světa - hovořit však bude ze sálu Benjamina Franklina na ministerstvu zahraničí.

Tento krok značí, že ministr obrany Robert Gates ztratil svůj původní vliv, a své pozice naopak posílili na jeho úkor ministryně Clintonová a Obamovi poradci v jeho Radě pro otázky národní bezpečnosti.

Pnutí mezi Pentagonem na jedné straně a ministerstvem zahraničí a Obamovými poradci na straně druhé se datuje již do roku 2009, kdy se američtí generálové nijak nehrnuli do eskalace války v Afghánistánu, což byla nová Obamova strategie pro boj proti terorismu.

Ještě silněji však rozdílné názory mezi brannými složkami a civilisty v Obamově administrativě podtrhly lidové revoluce, které se přehnaly arabským světem.

Pentagon se nechtěl kvůli Afghánistánu pustit do žádné další vojenské intervence a také se snažil prosadit, aby USA podpořily své staré ověřené spojence v arabském světě, například egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

O podobně opatrný postup usilovali američtí generálové i v případě Bahrajnu z obavy, aby nepřišli o tamní americkou základnu pro pátou námořní flotilu, která kontroluje Perský záliv.

Největší spory mezi ministrem obrany Gatesem a Hillary Clintonovou vyvolala ale Libye.

"Estrogenová válka"

Pentagon varoval před účastí USA v mezinárodní intervenci proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.

Civilní oběti v Libyi
Civilní oběti v Libyi | Foto: Reuters

Gates, který čelí požadavku, aby maximálně seškrtal rozpočet svého ministerstva, se obával, že k Afghánistánu přibude další obrovský výdaj, který bude už nad finanční a materiální síly Pentagonu.

Bílý dům ale dal nakonec na názory trojice vlivných "ženských válečnic", kterou tvoří Hillary Clintonová, velvyslankyně USA u Spojených národů Susan Riceová a Obamova poradkyně v Radě pro otázky národní bezpečnosti Samantha Powerová, a do operace na podporu libyjských povstalců se zapojil.

Mnozí američtí generálové, rozzlobení tímto vývojem, začali dokonce akci v Libyi kvůli tomu říkat posměšně "estrogenová válka".

Clintonová spolu s Riceovou a Powerovou ale podle amerických médií přesvědčily prezidenta Obamu, že USA musejí v Libyi zasáhnout, jinak by mohly být obviněny, že záměrně jen přihlížejí, jak plukovník Kaddáfí masakruje vlastní civilní obyvatelstvo.

Libye znamenala přelom

Určující postavou v americké zahraniční politice je nyní Hillary Clintonová, která podle listu The Wall Street Journal nachází zvláště v posledních měsících podporu i u mladších, idealisticky založených členů Obamovy Rady pro otázky národní bezpečnosti.

Má to i své pikantní aspekty, neboť právě Samatha Powerová označila před třemi lety během Obamovy prezidentské kampaně Hillary Clintonovou, jeho tehdejší konkurentku v boji o nominaci demokratické strany, za "monstrum" a vzápětí kvůli tomu musela rezignovat z jeho volebního týmu.

Robert Gates už dává své funkci sbohem
Robert Gates už dává své funkci sbohem | Foto: Reuters

Nyní je v Obamově Radě pro otázky národní bezpečnosti a názorově na straně Clintonové.

Skutečným přelomem v přetahování mezi Pentagonem a ministerstvem zahraničí o to, kdo bude rozhodovat o zahraniční politice vůči arabským režimům, byla právě Libye.

Američtí generálové hlasitě zdůrazňovali z vojenského hlediska problematický význam bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru, přesto neuspěli.

Jestřábem v Obamově vládě se tak stala Hillary Clintonová a nikoli ministr obrany Robert Gates, který sloužil i za prezidenta George Bushe, a u něhož by se proto dalo očekávat, že bude prosazovat razantní postup proti muslimským diktátorům.

Jedním z důvodů sílící pozice Clintonové je však určitě fakt, že Gates si již "uklízí stůl", protože v červnu odchází z funkce.

Ani Hillary Clintonová se však nechystá zůstat v křesle šéfa americké diplomacie dlouho. Chce odejít po skončení prvního Obamova funkčního období.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy