Clintonová po prohře vyvolává duchy Floridy a Michiganu

Roman Gazdík
7. 5. 2008 22:00
Nic jiného jí nezbývá. Analýza
Podle komentátorů byl noční projev Clintonové méně energický, než tomu bývá zvykem. Také její muž Bill a dcera Chelsea byli údajně méně výbojní.
Podle komentátorů byl noční projev Clintonové méně energický, než tomu bývá zvykem. Také její muž Bill a dcera Chelsea byli údajně méně výbojní. | Foto: Reuters

Analýza - Letošní demokratické primárky by se daly přirovnat k dětské houpačce: každé další hlasování vychyluje rovnováhu sil na opačnou stranu.

V primárkách v Pensylvánii mohutně zabodovala Hillary Clintonová, teď naopak její protikandidát Barack Obama. Ten celkově vede a pravděpodobně si zajistí i konečnou nominaci.

Přečtěte si reportáže z Pensylvánie:
ŽIVĚ z USA: Obama rozpovídal němého. Zničí Hillary?
ŽIVĚ z primárek v USA: Nikdo není lepší než H-I-L...

Před zatím posledním hlasováním v Severní Karolíně a Indianě vypadaly předpovědi takto: pokud Obama zvítězí v obou státech, Clintonová bude odepsaná. Když vyhraje v jednom z nich, o kandidátovi se rozhodne po skončení "primárkového" období na začátku června.

Nejhorší variantu by demokratickým stratégům - kterým z vleklého klání už stejně bolí hlava - bývalá první dáma Ameriky připravila vítězstvím v obou státech. To by se pak podle analytiků strana hádala až do denverského sjezdu v srpnu, na kterém bude jméno definitivního kandidáta oznámeno.

Obama může oslavovat. I se svou ženou Michelle.
Obama může oslavovat. I se svou ženou Michelle. | Foto: Reuters

Obama na vlně "hybné síly"

Obama si však v úterním hlasování pojistil pohodlný náskok a psychologickou výhodu. Clintonová ho v Indianě porazila jen o dvě procenta, zatímco on v Severní Karolíně vyhrál o 14 procent.

Čtěte také: Obama ovládl Severní Karolínu. Clintonová Indianu

Newyorská senátorka si je dobře vědoma toho, že nyní ztratila to, o čem Američané mluví jako o "hybné síle" (anglicky momentum): tedy obraz kandidáta, který si udržuje kontrolu nad aktuálním stavem dění. A ten je pro většinu voličů v USA důležitější, než její detailně sestavené ekonomické plány.

Clintonová se tak po úterním Pyrrhově vítězství v Indianě vrátila ke svému staršímu tr(i)umfu - vyhraným primárkám v Michiganu a Floridě. Ty ovšem stejně nebudou mít na konečný výběr prezidentského kandidáta vliv, protože oba státy byly potrestány odejmutím všech delegátů. 

Poslední eso Clintonové

Vše o volbách v USA:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jedině skrze započtení těchto států může bývalá první dáma nakonec Obamu porazit v počtu získaných hlasů, a zatlačit tak na delegáty argumentem, že je to právě ona - a nikoli Obama - kdo má větší podporu lidu.

"Bylo by to poněkud divné, kdyby kandidáta vybralo pouze 48 států," zopakovala tento svůj argument i v úterý večer po oznámení výsledků.

Podle televize CNN oba státy uvažují o tom, že by v srpnu uspořádaly nové primárky. Volby těsně před demokratickou konferencí by však pro šéfy rozhádané strany byly noční můrou.

"Argument Clintonové je trochu legrační," řekl Aktuálně.cz analytik voleb Christopher Wlezien z Temple University.

„Podle ní se mají superdelegáti (důležití demokraté, kteří nakonec o nominaci rozhodnou - pozn. redakce) řídit vůli lidu pouze v případě, že budou započteny delegace z Michiganu a Floridy," vysvětluje americký politolog. 

Nadějí šéfů Demokratické strany je, že to celé brzy skončí...
Nadějí šéfů Demokratické strany je, že to celé brzy skončí... | Foto: Reuters

"Jinak mají podpořit kandidáta, který má největší šanci uspět proti Johnu McCainovi," dodává.

A tím, je podle Hillary Clintonové právě ona sama.

"Tak jí je dejte"

Že se však "obamovci" cítí nyní pevně v sedle ukazuje i výrok šéfa Obamovy kampaně, který citovala agentura AP.

Po dlouhém odmítání uznat volby v Michiganu a na Floridě David Plouffe připustil, že by přeci jen mohli být "štědří a nabídnout, že jí nějaké delegáty dáme".

 

Právě se děje

Další zprávy