Peking - Nejméně dva američtí zákonodárci tvrdí, že se jejich počítače staly terčem útoku hackerů z Číny.
Jde už o druhé obvinění adresované do Číny během jednoho roku. Vloni se čínští síťoví piráti pokusli dostat do počítačového systému amerického ministerstva obrany.
Poslanec Sněmovny reprezentantů za republikány Frank Wolf oznámil, že jeho počítač napadli hackeři a FBI mu potvrdila, že útok pocházel z Číny.
Šlo o lidská práva?
Totéž sdělil další republikánský poslanec Christopher Smith, který zasedá ve sněmovním výboru pro zahraniční záležitosti. Uvedl rovněž, že informace, které útočníci objevili, se týkaly lidských práv v Číně.
Wolf je přesvědčen, že šlo o organizovaný útok posvěcený z čínských nejvyšších míst.
Peking obvinění rozhořčeně odmítá.
"A kde jsou důkazy? Čína je rozvojová země. Znamená to, že jsme ovládli takové vysoce vyspělé technologie? Osobně tomu nevěřím," sdělil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang.
Tvrzení dvou kongresmanů označil za "senzacechtivé výroky".
Útoky i na Berlín a Soul
Před rokem Američané uvedli, že hackeři z Číny pronikli do elektronické pošty v Pentagonu. Údajně šlo o špionáž čínské armády.
Ačkoliv útočníci podle Pentagonu neobjevili žádné tajné informace, mohli si číst poštu zaměstnanců sekretariátu ministra obrany Roberta Gatese.
Peking obvinění popřel. Stejně tak jako dřívější tvrzení Berlína, že se čínští hackeři pokoušeli nabourat i do pošty spolkové kancléřky Angely Merkelové a německého ministerstva zahraničí.
Číňané jsou podezřelí i z toho, že se nabourali do počítače jihokorejského prezidenta.