Hackeři získali tajné dokumenty korejského prezidenta

man
22. 4. 2008 13:25
Útok na Soul směřoval z Číny či Severní Koreje
Jihokorejský prezident Lee Mjung-bak
Jihokorejský prezident Lee Mjung-bak | Foto: Reuters

Soul - Hackeři zaútočili na počítače nového jihokorejského prezidenta Lee Mjung-baka v okamžiku, kdy síť v prezidentském paláci v Soulu procházela bezpečnostním testem.

A uspěli. Podařilo se jim proniknout k tajným zprávám a dokumentům prvního muže země.

"Útok jsme zjistili zhruba dva týdny poté, co se uskutečnila bezpečnostní prověrka počítačové sítě. Odehrál se na začátku března," sdělila tisková služba prezidentského paláce.

Tuto sobotu prý hackeři zaútočili znovu, ale tentokrát do systému nepronikli.

V oficiálním oznámení je také vina kladena na jednoho z bezpečnostních pracovníků paláce, který působil v týmu předcházejícího prezidenta Ro Mu-hjuna.

Počítačoví piráti pocházejí podle jihokorejských médií buď z Číny, nebo ze Severní Koreje. Nový prezident Lee Mjung-bak se ujal úřadu 25. února a oproti svému předchůdci se liší právě ostřejší rétorikou a tvrdším postojem vůči severokorejskému komunistickému režimu.

Z útoků na své adresy obvinily čínské hackery už dříve také Pentagon a německá vláda.

Jižní Korea je státem s velkým rozšířením internetu mezi obyvateli. Bezpečnostní opatření na ochranu dat v této asijské zemi ale experti už dlouho považují za nedostatečná.

Útok na prezidentský palác tak jen potvrdil tato varování.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy