Hackeři získali tajné dokumenty korejského prezidenta

man
22. 4. 2008 13:25
Útok na Soul směřoval z Číny či Severní Koreje
Jihokorejský prezident Lee Mjung-bak
Jihokorejský prezident Lee Mjung-bak | Foto: Reuters

Soul - Hackeři zaútočili na počítače nového jihokorejského prezidenta Lee Mjung-baka v okamžiku, kdy síť v prezidentském paláci v Soulu procházela bezpečnostním testem.

A uspěli. Podařilo se jim proniknout k tajným zprávám a dokumentům prvního muže země.

"Útok jsme zjistili zhruba dva týdny poté, co se uskutečnila bezpečnostní prověrka počítačové sítě. Odehrál se na začátku března," sdělila tisková služba prezidentského paláce.

Tuto sobotu prý hackeři zaútočili znovu, ale tentokrát do systému nepronikli.

V oficiálním oznámení je také vina kladena na jednoho z bezpečnostních pracovníků paláce, který působil v týmu předcházejícího prezidenta Ro Mu-hjuna.

Počítačoví piráti pocházejí podle jihokorejských médií buď z Číny, nebo ze Severní Koreje. Nový prezident Lee Mjung-bak se ujal úřadu 25. února a oproti svému předchůdci se liší právě ostřejší rétorikou a tvrdším postojem vůči severokorejskému komunistickému režimu.

Z útoků na své adresy obvinily čínské hackery už dříve také Pentagon a německá vláda.

Jižní Korea je státem s velkým rozšířením internetu mezi obyvateli. Bezpečnostní opatření na ochranu dat v této asijské zemi ale experti už dlouho považují za nedostatečná.

Útok na prezidentský palác tak jen potvrdil tato varování.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy