Peking - Čínské úřady si v minulých dvou týdnech pozvaly k pohovorům "neukázněné" blogery, jejichž masově čtené příspěvky podle státních úředníků podkopávají základy socialismu a propagují západní styl života.
S odvoláním na čínské internetové komentátory to napsala agentura AP, podle níž je cílem akce zamezit šíření "negativistických zpráv, západní propagandy a lží".
Takhle by to nešlo!
Mnoho známých Číňanů, od hvězd popové hudby přes novináře až po byznysmeny, zaujalo v poslední době miliony lidí svými on-line komentáři.
Ty nejsou vždy v souladu s linií komunistické strany a Peking se nyní snaží znepříjemnit takovým lidem život. Nejprodávanější čínský spisovatel Mu-žung Süe-cchun měl například na svém blogu čtyři miliony čtenářů. Ze dne na den teď úřady jeho blog bez vysvětlení zrušily.
Mnoho blogerů na síti upozorňuje na případy nespravedlnosti, policejního pronásledování a úřední šikany. Někteří neohroženě razí myšlenky demokracie, svobody slova a lidských práv, jiní chtějí skoncovat s čínskou komunistickou minulostí.
Jejich komentáře, které čtou až miliony Číňanů, vyvolávají v nejvyšších čínských kruzích nevoli a nervozitu. V Číně má přístup k internetu polovina ze zhruba 1,1 miliardy obyvatel.
Sedmero zásad...
Nejpopulárnější blogeři byli na úředním pohovoru vyzváni, aby respektovali sedmero doporučených zásad: dodržování zákona, podporu socialistického systému, ochranu národních zájmů, úctu k právům jednotlivce, zachování společenského řádu, respektování morálky a dodržování věcné správnosti informací.
Podle expertů, na něž se odvolává AP, je seznam zásad natolik vágní, že může zcela zmrazit volnější diskusi o stavu současné čínské společnosti.
Seznam známých lidí, které úřady kvůli nepohodlným blogům postihly, je stále objemnější.
Patří mezi ně realitní magnát Žen Č'-čchiang, jehož blog na serveru Sina Weibo se odmlčel, když se na něm objevila kritika způsobu, jakým státní instituce přistupují k likvidaci živelních pohrom. Blog Žen Č'-čchianga měl do té doby 15 milionů stoupenců.
Víc než trojnásobek příznivců má na síti bývalý manažer čínské odbočky Microsoftu Kchaj-Fu Le-e. Jeho komentáře byly přísně apolitické, ale když začal kritizovat funkčnost státem dotované vyhledávací internetové služby, jeho blog byl "pro výstrahu" na tři dny uzavřen.
... postihy nefungují
Postihy ale přestávají fungovat, a tak stát začal blogery přemlouvat k autocenzuře. K nátlaku se přidala mediální kampaň, do níž se zapojila i státní tisková agentura Nová Čína. V jejím komentáři se nedávno objevilo tvrzení, že blogeři šíří západní hodnoty a měli by usilovat o nápravu.
Čínský list Global Times napsal, že komentáře publikované on-line by měly respektovat komunistickou doktrínu, nebo by vůbec neměly spatřit světlo světa.
Pekingské úřady nyní ve spolupráci s několika internetovými společnosti připravují webové stránky, které mají publikovat oficiální dementi "pomluv". Ústřední státní média, včetně agentury Nová Čína, státní televize CCTV a listu Žen-min ž'-pao, dávají navíc dohromady speciální tým blogerů, kteří by měli Číňany přivést ke správným názorům.