"Žádáme Radu OSN, aby vyšetřila hrubé porušování lidských práv a základních svobod, jehož se dopustila čínská vláda vojenským zásahem vůči mírovým protestům," uvádí se v prohlášení 22 účastníků tehdejších událostí.
"Třicet let starý masakr stále neskončil. Čínská vláda dokonce označila jeho oběti za zločince a velká část lidí, kteří utekli do ciziny, se nesmí vráti do své vlasti," citovala agentura Reuters Wang Tana, který je jedním z autorů výzvy k UNHRC a který nyní žije ve Spojených státech.
Brutální zásah čínské armády proti demonstrujícím studentům na pekingském náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men), který si vyžádal více než tisíc lidských životů, ukončil v noci ze 3. na 4. června 1989 šest neklidných týdnů. Během nich statisíce lidí prostřednictvím manifestací a hladovek volali po demokratizaci země. Demonstrující, kteří zákrok přežili, byli vystaveni vlně represí. Tisíce lidí byly zatčeny.
Čínské vedení dodnes nepřipouští jakékoli připomínky masakru z roku 1989, o demonstracích z toho roku se doposud nepíše ani v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.
UNHRC sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí vždy na tři roky Valné shromáždění OSN. Do konce letošního roku je členem UNHCR i Čína.