Čínský úředník volal po zabíjení Ujgurů, tisíce jich ale zachránil. Beze stopy zmizel

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 21. 11. 2019 17:01
Dal vybudovat dvě detenční centra pro dvacet tisíc Ujgurů. Peking ho vnímal jako ostříleného pracovníka, který nad touto muslimskou minoritou dokáže držet pevnou ruku. I proto, že sám aspoň na veřejnosti prohlašoval, že si přeje Ujgury kompletně vyhladit.
Ujgurové - ilustrační foto
Ujgurové - ilustrační foto | Foto: ČTK

Jenže sázka na úředníka Wanga Jung-č', který působil ve vedení jednoho z okresů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, se komunistickému režimu v Pekingu nevyplatila. Muž postupně přestal tiše vykonávat pokyny a tajně propustil více než 7000 Ujgurů vězněných v internačních táborech. 

Peking zařízení pro muslimy provozuje v Sin-ťiangu a Ujgury do nich podle svých slov posílá na politickou převýchovu. Západ a humanitární organizace ale tábory označují za koncentrační tábory, ve kterých dochází k porušování lidských práv. 

Čínský úředník Wang Jung-č' o přísný dohled nad Ujgury naoko usiloval. Prosazoval třeba vyšší financování bezpečnostních opatření, mimo jiné sledovacích zařízení, která by muslimy monitorovala na každém kroku.

Současně se ale své spolupracovníky snažil přesvědčit, aby měli větší pochopení pro muslimskou víru. Tvrdil jim například, že je v pořádku, když mají Ujguři doma Korán, a že by si knihu měli sami také přečíst, aby lépe porozuměli islámským tradicím.

Předloni v září se Wang Jung-č' ztratil. Právě v tomto roce Čína spustila rozsáhlé vyšetřování zaměřené na "neposlušné" členy komunistické strany a on byl jedním z nich. 

"Nenapravitelně zkorumpovaný"

Jeho příběh je součástí přes 400 stránek dlouhého tajného čínského vládního dokumentu, který unikl do amerického deníku The New York Times. List ho poté podrobně analyzoval.

Dokument, popisující, jak Čína nakládá s ujgurskou minoritou, vynesl ven jeden z příslušníků čínské komunistické strany. Politik, který si přál zůstat v anonymitě, doufá, že díky jeho zveřejnění neunikne čínský prezident a další funkcionáři potrestání za hromadné zatýkání muslimů v zemi.

Spis se na několika stranách věnuje i vyšetřování Wanga Jung-č'. Podle režimu se při řízení v Sin-ťiangu neřídil strategií strany, což znamená "závažné neuposlechnutí", a byl také "nenapravitelně zkorumpovaný".

"Odmítl pozatýkat všechny, kdo pozatýkáni měli být," píše se ve složce o muži, jehož začali za jeho odmítavý postup k režimu oslavovat na internetu někteří obyvatelé Číny. Informoval o tom server Business Insider s tím, že část lidí tak zřejmě obešla přísná internetová pravidla v zemi, která mimo jiné nepovolují přístup na webové stránky listu The New York Times.

Přesný návod

Podle amerického listu se v uniklých materiálech hovoří také o tom, jak mají policisté a úřady přistupovat nejen k zadržovaným Ujgurům, ale hlavně k jejich rodinám, které požadují vysvětlení, kam příbuzní zmizeli. Existuje dokonce přesný návod, jak úřady s příbuznými mají mluvit.

"Nachází se ve výcvikové škole spravované vládou, kde podstupují společný systematický výcvik, studium a vyučování. Pro studium a život tam panují velmi dobré podmínky a nemáte se proč strachovat. (…) Jestli je chcete vidět, můžeme vám domluvit videohovor," zní například část odpovědi na otázku po příbuzných.

I na dotaz, proč tam musí být, má režim odpověď: Je potřeba zbavit je náboženského extremismu a nebezpečných úvah o terorismu. List The New York Times v souvislosti s tím podotkl, že čínská vláda pokládá za radikalismus často i jen to, když si muslimové nechají narůst plnovous nebo se modlí pětkrát denně.

Americký deník rozporuje také tvrzení, že by Ujgurové měli v detenčních centrech "velmi dobré podmínky". V minulosti se ke stavu internačních táborů vyjádřila řada bývalých vězňů. Ti vypověděli, že jsou přelidněné, hygiena v nich je nedostatečná a jídlo má velice špatnou kvalitu. Podle nich uvnitř dochází dokonce k mučení.

Dokumenty také ukazují, že se Peking bál nepokojů, které by mohli způsobit studenti po návratu ze škol na prázdniny, kdy by zjistili, že jejich rodiče zmizeli. Úřady měly znepokojeným studentům pohrozit, že jejich chování ovlivní délku pobytu rodičů v zařízení.

Z materiálů také podle The New York Times vyplývá, že nekompromisní zatýkání Ujgurů a jejich převýchovu odstartovala jediná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v jejich regionu v dubnu 2014. Si oblast navštívil několik týdnů poté, co jí otřásl útok ujgurských radikálů.

Čínský režim únik přísně tajných dokumentů a jejich zveřejnění odsoudil. Internační centra, kde úřady zadržují zřejmě kolem milionu Ujgurů, podle něj slouží pouze k boji proti terorismu a extremismu.

Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká Klimeš

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy