Peking - Nejbohatší a nejlidnatější čínská provincie Kuang-tung požádala centrální vládu v Pekingu, aby zmírnila zákon, který umožňuje většině čínských rodin mít jen jedno dítě.
Důvodem jsou obavy z rychlého stárnutí populace. Informoval o tom zpravodajský server BBC a agentura AFP.
Šanci mít druhé dítě by v rámci experimentálního projektu v jihovýchodní provincii Kuang-tung, která měla při posledním sčítání lidu 104 miliony obyvatel, dostaly rodiny, v nichž aspoň jeden z rodičů je sám jedináček.
Čang Feng, šéf komise pro populaci a plánované rodičovství v provincii Kuang-tung, uvedl, že místní úřady nehodlají povzbuzovat manželské páry, aby si pořídily druhé dítě, ale chtějí to některým párům umožnit.
"Růst populace je stále velkým problémem, který ovlivňuje sociální a hospodářský rozvoj... Ale z dlouhodobého hlediska se stárnutí (populace) stává také problémem," řekl Čang v rozhovoru pro místní deník Southern Metropolis News. Podle Čanga by nové opatření zvýšilo počet obyvatel jen minimálně.
Peking povoluje výjimky
Takzvanou politiku jednoho dítěte uplatňuje Čína již 30 let, počet kritiků ale v poslední době výrazně roste.
Již nyní existují různé výjimky, jež povolují druhé dítě kupříkladu rodinám z řad etnických menšin nebo rodinám žijícím ve venkovských oblastech, kterým se jako první dítě narodila holčička. Ve většině provincií mohou mít druhé dítě i manželské páry, v nichž otec i matka jsou jedináčci.
Čína, která má v současnosti 1,34 miliardy obyvatel, kontroluje porodnost často brutálními metodami, včetně nucených potratů.
V dubnu letošního roku čínský prezident Chu Ťin-tchao prohlásil, že politika jednoho dítěte, nastolená v roce 1979, zůstane nadále v platnosti vzhledem k omezeným prostředkům vlády na sociální služby a vzhledem k nedostatku přírodních zdrojů.