Čína už 30 let razí politiku 1 dítěte. Co bude dál?

Monika Horáková
25. 9. 2010 7:30
Dne 25. září 1980 rozeslalo vedení strany otevřený dopis, v němž ohlásilo svůj experiment.
Foto: Reuters

Peking - Přesně před třiceti lety, 25. září 1980, rozeslalo vedení komunistické strany v Číně otevřený dopis, v němž informovalo o nové rodinné politice. Nově mohl mít každý pár pouze jednoho potomka. Důvodem opatření byla obava z exploze čínské populace.   

Jedním z autorů experimentu byl kybernetik Song Jian. Kromě toho, že byl zapojen do armádního raketového programu, podílel se také na teorii regulace populace. Od roku 1991 je členem Čínské akademie věd.

V historii Číny se v roce 1980 jednalo již o několikátý pokus v řadě, jak zvyšování počtu obyvatel zpomalit. Na přelomou šedesátých a sedmdesátých let měla jedna Číňanka v průměru šest dětí. Dnes, po třiceti letech přísné kontroly porodnosti, připadají na dvě čínské ženy tři děti.

Byť se dnes politika jednoho dítěte reálně dotýká pouze části čínské populace, experti na demografii očekávají, že Peking svou politiku změní. Nejpozději ve chvíli, kdy budou známy výsledky sčítání lidu, které má začít 1. listopadu. Problémem se totiž stává stárnutí populace. Deník Die Presse napsal, že některé čínské školy jsou již pro nedostatek dětí přestavovány na domy pro seniory.

Počet mužů rovněž převyšuje počet žen, protože chlapcům se obecně připisovaly lepší schopnosti a tedy i snadnější prosazení se v životě. Dívky se mnohdy staly ještě před svým narozením oběťmi uměle vyvolaných potratů (ať již v nemocnici, či tajně v domácích podmínkách), výjimkou nebyly ani vraždy novorozených dívek.

To, že prozrazování pohlaví dítěte během těhotenství není v Číně samozřejmostí, poznala také Linda Čapková.

"Lékař reagoval teprve na přímou otázku. Později jsme se dozvěděli, že Číňankám se pohlaví plodu obvykle nesděluje, protože společnost upřednostňuje chlapce a tajně vyvolávané potraty plodu ženského pohlaví zřejmě nebudou výjimkou," uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Linda Čapková, která žije v Šanghaji.

Jedním z důvodů, proč jsou upřednostňováni "schopnější" chlapci, je tradice, že děti by se měly v budoucnu dokázat postarat o své rodiče. Také proto rodiče své mnohdy jediné potomky střeží jako oko v hlavě a pokud si to mohou dovolit, dopřávají jim nejlepší možné vzdělání. Generaci jedináčků se někdy říká "generace císařská", protože jim je věnována maximální péče a téměř všechna jejich přání jsou rodiči plněna.

Vyrůstá tak generace lidí, kteří jsou ne vždy schopni dělit se o své pohodlí a vzhledem k času, který v dětství věnovali přípravě na "úspěšnou" budoucnost, jsou připraveni budovat zejména svou kariéru. Minimálně této "císařské generaci" by tedy možná žádné problémy nečinilo, pokud by Čína i nadále svou politiku jednoho dítěte uplatňovala.
 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy