Peking – "Dnes večer váš manžel nepřijde domů," řekli jí jednoho dne. Za necelý týden se v novinách dočetla, že byl obviněn z vážného porušení zákonů a stranické disciplíny.
Stal se obětí boje proti korupci, který vyhlásil čínský prezident Si Ťin-pching po svém nástupu k moci v roce 2012.
Manželka jedné z obětí, která nezveřejnila své jméno, o svém muži nic nevěděla celý měsíc. Dokud jí nekontaktovali jeho právníci. Přiznal se prý k úplatkářství. Týdny ho mučili a teď ho čeká soudní proces. Výsledek je ale předem jasný.
"Váš muž poputuje za mříže," vzpomíná žena v anonymním rozhovoru pro organizaci Human Rights Watch (HRW) na zprávu disciplinární komise, která vznikla ještě předtím, než soud vůbec začal.
Podle lidskoprávních aktivistů čínská protikorupční kampaň ve skutečnosti v mnoha případech funguje spíše jako nástroj stranických čistek.
Komunističtí straníci, kteří se Pekingu z nějakého důvodu zprotiví, jsou údajně zadrženi a následně mučeni v tajných zařízeních, kde je nenechají spát, nedají jim najíst a kde musí hodiny sedět bez hnutí v jedné pozici, dokud se jim na těle nevytvoří hnisavé modřiny.
"Vyšetřovatelé" nutí podezřelé k přiznání ke korupci, za kterou už je režim veřejně odsoudil. Vyhrožují jim, že nechají zatknout i celou jejich rodinu.
60 tisíc případů ročně
Systém postavený na psychickém a fyzickém mučení má podle HRW kompenzovat nedostatek důkazů a patří k nejtajnějším aspektům čínské vlády jedné strany, píše agentura AP.
Podle HRW v loňském roce potkalo stejný osud více než 60 000 lidí. Kvůli mimosoudním praktikám, známým jako šuang-kuej, zemřelo od roku 2010 nejméně 11 zadržených činitelů strany.
"Mučení podezřelých a nucení je k přiznání neukončí korupci, ale přinese konec důvěry v čínský soudní systém," zdůrazňuje v prohlášení Sophia Richardsonová z čínské pobočky HRW.
Organizace vydala zprávu čítající 102 stran a vyzvala v ní, aby čínský režim tyto praktiky přestal využívat. Dokument vychází z rozhovorů s bývalými zadržovanými a jejich rodinnými příslušníky, z článků v médiích a dalších zdrojů. Podle HRW čínská komunistická strana vedla v roce 2015 celkem 330 000 vnitřních vyšetřování protikorupčních případů.
Disciplinární komise ústředního výboru Komunistické strany Číny se ke zprávě HRW zatím nevyjádřila.