V Číně našli miliony "chybějících žen". Rodiče je nechali žít, akorát je nenahlásili úřadům

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 12. 2016 21:00
Kvůli desítky let uplatňované politice jednoho dítěte se v Číně často hovoří o nerovnoměrném počtu žen a mužů. Podle nové studie ale tato demografická propast zdaleka není tak hluboká. Několik milionů dívek, které jsou označovány za "chybějící", rodiče zřejmě nenechali zaregistrovat. To však často v rámci tiché dohody s místními úřady. Jde zejména o případy z venkova.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Peking – Úřady v Číně po dlouhá léta úmyslně neregistrovaly miliony dívek při jejich narození. Důvodem byla politika jednoho dítěte, kterou čínská vláda zrušila až letos. V dospělosti byly přitom tyto ženy mylně považovány za "chybějící".

Naznačuje to studie Američana Johna Kennedyho z Kansaské univerzity a čínského odborníka přes ekonomii Š' Jao-ťianga, kterou publikoval časopis China Quarterly.

Kvůli upřednostňování mužského pohlaví došlo v Číně k mnoha interrupcím, když rodiče zjistili, že jde o ženský plod. Výjimkou nebyly ani vraždy novorozeňat.

Podle studie ale takových případů nebylo zdaleka tolik, jak se dosud všeobecně předpokládalo. "Chybějících žen", jak se takové případy označují, bylo dosud podle odborníků 30 až 60 milionů. Podle nového zjištění však u 25 milionů z nich úřady pouze nezaznamenaly jejich narození.

"Kdyby 30 milionů žen opravdu chybělo, nacházelo by se v Číně postupně mnohem více mužů ve věku na ženění," uvedl pro The Washington Post Kennedy. Jeho práce ale tento problém vyvrací.

Studie má své kořeny v roce 1996, kdy dvojice vědců dělala rozhovor s vesničanem žijícím ve středočínské provincii Šen-si. Muž měl dvě dcery a jednoho syna. Zatímco nejstarší dceru a syna jim představil jménem, o druhé dceři mluvil jako o té "neexistující".

"Řekl nám, že jeho první dceru úřady registrovaly, ale když se mu narodilo druhé dítě – opět dcera –, její narození rodiče neoznámili a místo toho čekali, až budou mít dalšího potomka. Byl to chlapec, kterého nechali zapsat jako to 'druhé' dítě," popsal pro CNN Kennedy.

Vědci následně vyzpovídali řadu dalších venkovanů. Ukázalo se, že podobné machinace s dětmi se na vesnicích prováděly běžně, a to na základě tiché domluvy s místními úřady.

Syn jako nutnost

Když komunistická země v roce 1979 nastolila politiku jednoho dítěte, úřady uznaly, že zejména ve venkovských oblastech bylo zplození syna nutností pro další chod hospodářství. Místní orgány na vesnicích tak uzavřely s venkovany nepsanou dohodu, že mohou mít více dětí, a to výměnou především za sociální stabilitu v obcích. Manželé kvůli oficiálně platné politice jednoho dítěte registrovali jen prvorozené dítě.

V polovině 80. let pak vstoupil v platnost zákon, který umožňoval venkovským párům pořídit si druhé dítě, pokud prvorozeným potomkem byla dívka.

O běžné praxi pozdní registrace se pak vědci přesvědčili, když srovnali počet dětí narozených v roce 1990 s počtem dvacetiletých mužů a žen v Číně v roce 2010. V údajích z roku 2010 se objevily čtyři miliony lidí "navíc", z nichž bylo zhruba o jeden milion více žen než mužů.

Kennedy doufá, že by studie mohla přimět čínskou vládu k registraci doposud neoznámených dívek i chlapců. Okamžitě registrovaní novorozenci mají totiž od roku 1958 nárok na sociální dávky od státu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy