Zmizelý boeing letěl ještě čtyři hodiny poté, co se odmlčel

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 3. 2014 11:56
Satelitní snímky pořízené v neděli ukazovaly "tři podezřelé plovoucí předměty" různých velikostí, souvislost s malajsijským letadlem se ale nepotvrdila. Teorie o únosu je proto opět ve hře.
Pátrání doposud nepřineslo žádný výsledek.
Pátrání doposud nepřineslo žádný výsledek. | Foto: Reuters

Peking/Dillí - Teorie o tom, že bylo pohřešované malajsijské letadlo s 239 lidmi na palubě uneseno, se opět jeví o něco pravděpodobněji.

Pátrací letouny totiž v místech, kde čínský satelit zaznamenal "cosi jako trosky", nic neobjevily, přičemž američtí vyšetřovatelé upozornili, že motory Boeingu 777 pracovaly ještě čtyři hodiny poté, co se stroj odmlčel a zmizel z radarů.

Jedním z možných vysvětlení je to, že pilot nebo někdo jiný radiový odpovídač, který vysílá informace o výšce a poloze letounu, záměrně odpojil.

Informace o tom, že motory pracovaly ještě dlouho po záhadném zmizení, byly zaslány do společnosti Rolls Royce automaticky, v rámci rutinního monitorovacího programu.

Malajsijci nicméně zprávy Američanů ve čtvrtek odpoledne popřeli s tím, že jsou "nepřesné". Další podrobnosti ale nedoplnili.

Armáda ignorovala signál

Malajsijská armáda mezitím přiznala, že v sobotu zachytila a zprvu ignorovala radiové signály, které naznačovaly, že se letoun odchýlil ze severovýchodního kursu směr Peking.

Vojenské radary zachytily neidentifikované letadlo směřující na západ na několika místech nad Malajským poloostrovem. Zdálo se, že míří nad Indický oceán, píše s odkazem na armádní zdroje server The New York Times.

Zmizely i vyfocené "plovoucí předměty"

Naděje umírá poslední. Příbuzní stále doufají.
Naděje umírá poslední. Příbuzní stále doufají. | Foto: Reuters

Pátrání po troskách, jež byly zachyceny na čínských satelitních snímcích, trvalo tři hodiny. Do oblasti vyslaly své stroje Malajsie a Vietnam. Žádný z nich ale předměty, které údajně plavaly na hladině, neobjevil.

Oblast, kterou čínský satelit lokalizoval, byla nedaleko bodu, kde malajsijské dopravní letadlo v sobotu ztratilo kontakt s letovými kontrolory.

Obrázky možných úlomků se objevily ve středu na webových stránkách čínské vlády. Satelitní snímky pořízené v neděli měly ukazovat "tři podezřelé plovoucí předměty" různých velikostí poblíž jižního cípu Vietnamu východně od Malajsie. Největší měl údajně rozměr 22 krát 24 metrů.

Fotky byly staré několik dnů

Vedení čínské civilní letecké správy už v informaci o satelitních fotografiích upozornilo, že není jisté, zda nalezené předměty v Jihočínském moři s hledaným malajsijským letadlem nějak souvisejí.

Satelit zaznamenal nějaký dým a byly nalezeny kovové úlomky.

"Je pravda, že satelit zaznamenal nějaký dým a že byly nalezeny kovové úlomky asi 37 kilometrů jižně od Ho Či Minova Města," řekl agentuře AP Li Ťia-siang, šéf letecké správy. "Po vyhodnocení zjištěných údajů ale nemůžeme potvrdit, že se nález vztahuje k pohřešovanému letounu," dodal.

Agentura Reuters upozornila, že čínské fotografie byly staré několik dnů a úlomky už na místě, kde je zaznamenal čínský satelit, být nemusejí.

Do pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které o víkendu zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě, se ve středu  zapojila indická pobřežní stráž. Malajsijská armáda uvedla, že její radary možná letadlo zachytily daleko na západ od předpokládané trasy letu, a sice u indického souostroví Andamany a Nikobary.

Řízení letového provozu ztratilo se strojem spojení východně od malajsijských břehů a poslední komunikace pilotů několik minut předtím nesvědčila o ničem neobvyklém na palubě stroje, uvedly ve středu malajsijské úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy