Čína virus tajila a teď slaví, Česko míří k lockdownu. Důvodů je víc, říká virolog

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
13. 10. 2020 7:00
Počty nově nakažených koronavirem se v Číně v posledních týdnech pohybují v řádu jednotek a život v zemi se na rozdíl od mnoha evropských států dal znovu do pohybu. Je to důsledkem toho, že se tam lidé byli ochotni vzdát části svého pohodlí a nosit roušky třeba i během léta. Byli schopni to dodržovat, a proto si myslím, že jsou jejich čísla tak nízká," komentuje situaci v Číně virolog Jiří Černý.
Život v pandemii: Druhá vlna - virolog Jiří Černý | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa

Podle virologa Černého z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze jsou obyvatelé východoasijských zemí zvyklejší žít pro svou komunitu, více se přizpůsobit a omezit svoje osobní blaho. "To, co také udělali podle mého názoru dobře, je, že po opadnutí první vlny nezrušili všechna protiepidemická opatření, která byla zavedená, ale podrželi si je buď po delší dobu, anebo je rušili jen velmi omezeně," komentuje Černý.

Rychlé trasování a sledování nakažených, které během první vlny pandemie v Číně probíhalo, podle virologa v tuzemsku není možné kvůli dlouhodobému podfinancování hygienických stanic. "V našem případě teď doplácíme na to, jakým způsobem se o naše krajské hygienické stanice staralo vedení v předchozích mnoha letech," dodává Černý.

Podívejte se na další díl z cyklu Život v pandemii, kde virolog Černý vysvětluje další důvody nízkého počtu nakažených koronavirem v Číně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy