Čína tvrdí, že pracovníka britského konzulátu zatkla kvůli prostituci

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2019 13:43
Důvodem zatčení zaměstnance britského konzulátu v Hongkongu před bezmála 14 dny bylo jeho údajné zapojení do prostituce. S odvoláním na policii o tom ve čtvrtek informoval čínský státní list Global Times. Británie, která již dříve kvůli zadržení vyjádřila "krajní znepokojení", si čínským úřadům stěžuje, že neměla možnost se zadrženým hovořit.
Protesty v Hongkongu
Protesty v Hongkongu | Foto: Reuters

Čínské ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že Simon Cheng byl zadržen na 15 dnů kvůli "porušení pravidel veřejné bezpečnosti". Podle čtvrtečních informací Global Times za porušení zákona, který zapovídá provádění prostituce i využívání služeb prostitutek, může být Chengovi vyměřen trest deset až 15 dní vězení i peněžitá pokuta.

Cheng, který je čínským občanem a na konzulátu v Hongkongu zastává neupřesněnou funkci, se nevrátil do práce 9. srpna poté, co předchozí den odjel do čínského pohraničního města Šen-čen. O jeho zmizení minulý týden informovala jeho rodina.

Britské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek v prohlášení uvedlo, že čínské úřady "naléhavě žádá o další informace" o zaměstnanci svého konzulátu. Stěžuje si také, že konzulárním pracovníkům nebylo dovoleno hovořit s Chengem od jeho zatčení.

Podle pozorovatelů je pravděpodobné, že incident zhorší už tak dost napjaté vztahy mezi Pekingem a Londýnem. Už jedenáct týdnů zmítají protesty bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Británie, USA a další země vyzvaly Čínu, aby respektovala zásadu "jedna země, dva systémy", na jejímž základě se Hongkong vrátil pod čínskou správu.

Video: Desítky obrněných vozů u hranic s Hongkongem

Čínské polovojenské síly cvičí poblíž Hongkongu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy