Britové pohřešují zaměstnance konzulátu v Hongkongu. Znepokojující, říká diplomacie

ČTK ČTK
20. 8. 2019 8:39
V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského konzulátu v této bývalé britské kolonii. Napsal to v úterý hongkongský server HK01 s odvoláním na mužovu partnerku. Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že jej informace o možném zadržení osmadvacetiletého Simona Chenga znepokojila.
Protesty v Hongkongu.
Protesty v Hongkongu. | Foto: Reuters

Cheng podle HK01 nekontaktoval svou rodinu od 8. srpna, kdy se měl do Hongkongu vrátit z jedné schůzky v nedalekém městě Šen-čen. Druhý den jej proto rodina po konzultaci s britským konzulátem v Hongkongu nahlásila jako pohřešovaného, uvedla agentura Bloomberg.

"Zprávy, že jeden člen našeho týmu byl při návratu do Hongkongu ze Šen-čenu zadržen, nás zneklidňují. Poskytujeme podporu rodině a snažíme se získat další informace od Hongkongu a úřadu v provincii Kuang-tung," uvedlo podle agentury Reuters britské ministerstvo zahraničí. Province Kuang-tung, v níž leží Šen-čen, sousedí s Hongkongem.

Zpráva o pohřešování zaměstnance britského konzulátu přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Spojeným královstvím a Čínou napjaté. Londýn hájil právo demonstrantů v Hongkongů na protest a Peking pak Británii obvinil z vměšování do svých vnitřních záležitostí.

Protesty bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají už 11 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Video: Zablokované letiště a metro plné slzného plynu. Hongkongské demonstrace pokračují

Tisíce demonstrantů blokují hongkongské letiště | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 20 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 20 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy