Varšava - Kontrakt, který nedávno získala čínská společnost v Polsku na stavbu dvou dálnic, vyvolává stále víc emocí.
Je to poprvé, co Čína v Polsku dosáhla na státní zakázku. A navíc zvítězila s cenou, která je o celých šedesát procent levnější, než se všeobecně očekávalo.
Tamním daňovým poplatníkům to sice ušetří miliony zlotých, ale jak za to může čínská státní společnost postavit dálnice, v tuto chvíli nikdo netuší.
Mnozí Číňany podezírají, že do Polska budou vyvážet levnou pracovní sílu přímo z Číny. Čínská zahraniční stavební společnost (Covec) ale v konkursním řízení slíbila, že bude primárně zaměstnávat polské či unijní dělníky.
"Samozřejmě, že mohou zaměstnat čínské dělníky, ale nejprve musí najmout naše zaměstnance," cituje britský server BBC Andrzeje Maciejewskiho z polského Úřadu pro stavbu silnic.
Dodal také, že Covec se bude muset podřídit polským i unijním pracovním zákonům. Mimo jiné bude muset dodržovat zákonem stanovenou pracovní dobu a minimální platové podmínky. I přes to se ale mnozí domnívají, že Číňané se budou snažit jít pod hranici minimální mzdy.
Editor varšavského anglicko-jazyčného hospodářského týdeníku Andrew Kureth má však s Číňany jiné zkušenosti.
"Pokud se Covec rozhodne dovážet sem čínské dělníky, bude hrozit, že se lidé proti tomu vzbouří," řekl BBC a uvedl příklady, kdy v Polsku čínské firmy dostaly zakázky na stavbu domů, na kterých pracovali výhradně Asiaté.
Jak uvádí BBC, pro Polsko zůstává ironií, že se nyní obává něčeho, co sama v posledních letech zažívá Británie s polskými řemeslníky. I tam se místní lidé bouří proti tomu, že Poláci jsou ochotni pracovat za nižší mzdu.
Polská vláda se v době krize snaží co nejvíce ušetřit, a proto přistoupila na udělení zakázky čínské firmě. Podobný případ se odehrál i s konkursem na stavbu metra. Čínská vláda tehdy konkurs nevyhrála, ale polští úředníci si nad jejich účastí v konkursu mnuli ruce. Kvůli ní totiž všichni ostatní účastníci snížili své ceny na minimum.
"Říkáme tomu čínský efekt," vysvětlil BBC Michale Dembinski z Britsko-polské obchodní komory.
Starostka Varšavy Hanna Gronkiewiczová-Waltzová se domnívá, že čínská firma v Polsku zaměstná jen několik stovek čínských gastarbeiterů.
"Bude to pro Evropu dobrá výzva zaměstnávat dělníky za nižší mzdy," řekla BBC.
Smlouva na takto velkou zakázku v členském státě EU je podle všeho pro Číňany první, ale jako uvádí Gronkiewiczová-Waltzová, nejspíše nebude poslední.