Na každých dveřích v centru Pekingu visí červené vlajky. Oslavy výročí vítězství komunistů v občanské válce mají podle deníku Financial Times pro Komunistickou stranu Číny zvláštní význam, protože upevňují její legitimitu. Jejich průběh je proto vždy pečlivě naplánován.
Letošní oslavy by měly být těmi největšími, které kdy Peking zažil. Čtyři roky starou oslavu 70 let od konce války přitom doprovázel dvanáctitisícový průvod. Ten letošní by ho měl podle odhadů několikanásobně překročit - očekává se, že v průvodu se představí až sto tisíc lidí.
China reminds the world its military is bigger than it was 70 years ago with giant parade: http://t.co/5oTgKT5wB7 pic.twitter.com/dkZCGRUl3W
— Intelligencer (@intelligencer) September 3, 2015
Součástí celé akce bude i předání státních vyznamenání, ohňostroj a projev prezidenta Si Ťin-pchinga, ve kterém by měl naznačit budoucí směřování země. V rámci přehlídky se očekává přelet vojenských letadel a podle generálmajora Cchaj Č'-ťüna se také představí pokročilá vojenská technika a zbraně. Další detaily ale vláda přísně tají.
Bližší informace nemají ani sami obyvatelé Pekingu, kteří přípravám oslav mohou přihlížet jen za zátarasy. Hlavní část oslav proběhne na náměstí Nebeského klidu neboli Tchien-an-men, kam právě teď lidé nesmějí.
Nácviky se konají v noci nebo o víkendech, kdy tolik nevadí omezení provozu metra a další veřejné dopravy. Podle hongkongského deníku South China Morning Post dokonce ti zahraniční novináři, kteří by ze svých kanceláří mohli vidět na přípravy průvodu, dostali nakázáno, aby o víkendech nechodili do práce.
Omezení se však týkají i dalších cizinců. Ty, kteří by se chtěli například během dovolené ubytovat v hotelu poblíž místa oslav, čekají nepříjemnosti. Britská stanice BBC informuje o skupině turistů, kterým personál hotelu sdělil, že v určitých hodinách nesmějí opustit hotel.
Restaurace v centru Pekingu mají kratší otevírací dobu a noční kluby budou zcela zavřené, aby oslavy nenarušily žádné opilecké rvačky, doplňuje britský deník The Telegraph.
Další zákazy se týkají dronů, papírových draků, nafukovacích balonků, luceren a také poštovních holubů, kteří už od poloviny září do centra města nesmí.
Cenzura na internetu i na ulici
Fyzické zátarasy ale nejsou jediné, Čína v těchto dnech hlídá i virtuální svět. Zavedla opatření, která mají omezit jakékoliv náznaky nesouhlasu. Zablokovala například řadu VPN (virtuální soukromé sítě). Díky nim Číňané často překračují cenzuru internetu a mohou využívat vyhledávač Google nebo server s videy YouTube bez omezení.
Současná vlna blokování VPN je ale tak silná, že omezuje i práci čínských státních médií. Na sociálních sítích se k tomu vyjádřil šéfredaktor prostranického deníku Global Times Chu Si-ťin, který omezení označil za přehnané.
"Většina lidí jsou vlastenci a milují komunistickou stranu. Tato země není křehká. Větší možnost přístupu na zahraniční internet by pomohla zvýšení vyspělosti názorů čínské veřejnosti, vědeckému výzkumu a čínským národním zájmům," cituje ho list The Telegraph. Chu Si-ťin ale následně svůj příspěvek smazal s tím, že nechce vytvářet příliš žhavou diskusi.
Tlak na obyvatele Pekingu navíc probíhá i jiným způsobem. Podle stanice BBC městem chodí dobrovolníci a zastavují místní, kteří se dali do řeči s cizinci. Ptají se jich, co byli cizinci zač a proč Čínu navštívili.
Zavřené továrny kvůli smogu
Začátek podzimu je v Číně také tradičně spojen se zhoršenou kvalitou vzduchu a výrazným smogem. Třináct měst v okolí Pekingu už v polovině tohoto týdne vydalo oranžové varování, tedy druhé nejvyšší, při kterém mají obyvatelé omezit pohyb venku a třeba děti ve školkách nechodí na procházky.
Aby smog a menší viditelnost neblokovaly výhled na vojenský průvod, dostaly továrny v okolí Pekingu nařízeno omezit provoz. Například téměř 200 kilometrů vzdálená továrna na výrobu oceli v Tchang-šanu, která ročně vyprodukuje až sto milionů tun oceli, musí na týden zmenšit výrobu na polovinu. Omezení se dotklo i továren spalujících uhlí. Některé podniky musely zavřít úplně.
Oslavy založení Čínské lidové republiky jsou tradičně připomínány i v Hongkongu. Nicméně kvůli protestům, které zde již čtyři měsíce probíhají kvůli zvyšujícímu se vlivu pevninské Číny na samosprávné město, byl podle BBC zrušen plánovaný ohňostroj. A naopak demonstranti na úterý plánují další velký protest.