Čína potřebuje politické reformy, připustil premiér Wen

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
14. 3. 2011 11:34
Pokud Čína nereformuje politický systém, ekonomický růst se zastaví, varuje premiér

Peking - Čínský premiér Wen Ťia-pao prohlásil, že se Čína neobejde bez politických reforem.

Pokud Peking nepřikročí k rozsáhlým ústavním reformám, povede to k zastavení ekonomického růstu země.

"Bez politické restrukturalizace nemůže být úspěšná transformace ekonomiky a všechny úspěchy, kterých jsme dosáhli v uplynulých třiceti letech, přijdou na zmar," cituje čínského premiéra server BBC.

Současný politický systém umožňuje Číňanům volit městské a obecní politiky a premiér nyní naznačil, že je čas umožnit občanům volit zástupce i do vyšších pater veřejné správy. "Pokud chceme řešit stížností lidí, musíme jim dovolit kritizovat a připomínkovat činnost vlády."

Jaké další reformy jeho vláda připravuje, už Wen neupřesnil. Uvedl pouze, že je bude kabinet představovat postupně.

Překvapivě otevřenou odpověď na otázku, co bude s čínskými reformami, poskytl Wen Ťia-pao na během zasedání čínského parlamentu.

Na druhou stranu ale Wen při projevu před zákonodárci varoval, že pokud bude politický systém změněn příliš radikálně, může to ekonomiku poškodit stejně, jako když se nebude dít nic. Podobné nepokoje jako v arabském světě prý ale Číně nehrozí.

Komunistická strana si moc podrží

Wu nicméně poslancům řekl, že Čína neuvažuje ani o zavedení federálního systému státní správy nebo vytvoření dolní a horní parlamentní komory. Čínské vedení má podle něj zájem na upevnění právního systému, ale "nikdy nebude slepě kopírovat právní systémy jiných zemí".

Foto: Aktuálně.cz

V Číně byl podle AP v posledních dvou letech průměrný ekonomický růst deset procent, zvýšila se životní úroveň obyvatel a zvýšil se počet pracovních míst. Na Blízkém východě a severu Afriky životní úroveň obyvatel naopak klesala.

Peking také omezil působení stranických lídrů na maximálně dva pětileté mandáty, což zamezuje tomu, aby zemi vládly desítky let zkorumpovaní krutovládci, poznamenala agentura.

Parlament nyní slíbil lidem, kterých žije v zemi kolem 1,34 miliardy, větší státní výdaje v sociální oblasti, lepší služby, omezení inflace a opatření proti chudobě některých vrstev obyvatel.

Stalo se tak v době, kdy čínská vláda podle AP vnímá s velkými obavami "zprávy neznámého původu". Ty po internetu od minulého měsíce vyzývají Číňany, aby každou neděli pořádali pouliční protivládní protesty po vzoru Tunisanů a Egypťanů. Žádné demonstrace se prý ale zatím neuskutečnily.

Čína zažívala i v časech hospodářské a finanční krize z let 2007-2008 až devítiprocentní hospodářský růst. Teď její ekonomice naopak hrozí ochlazení. 

 

Právě se děje

Další zprávy