Šestapadesátiletého novináře zadržela loni v dubnu policie v Kantonu v jihočínské provincii Kuang-tung. Prováděl prý špionáž pro sousední Tchaj-wan - ostrovní stát, na jehož připojení pod svou správu má Čína dlouhodobý zájem.
Infobox
Přečtěte si:
- Čína odsoudila novináře za podvod
- Čínská policie má zákaz týrat zadržené
- Jste cenzoři, slyšeli v Googlu a Yahoo
- U čínské ambasády se odebíraly orgány
Čing Čeong měl podle rozsudku dostat 300 tisíc hongkongských dolarů (téměř 850 tisíc korun) od tchajwanské nadace, která je údajně spojena s tchajwanskými tajnými službami. Pod falešným jménem následně poslal na Tchaj-wan emailem a faxem informace, které obsahovaly i státní tajemství získané v Pekingu.
S rozsudkem ostře nesouhlasí Čeongova žena. Novinář prý loni v jihočínské provincii pouze shromažďoval údaje o bývalém vůdci čínské komunistické strany Čao C'-jangovi. Ten v roce 1989 krvavě potlačil protirežimní protesty na pekingském náměstí Nebeského klidu a tento čin ho tehdy stál funkci.
Čeong je nemocný, upozorňuje zaměstnavatel
Proti verdiktu se ozvala i firma Singapore Press Holdings vlastnící noviny, které Čeonga zaměstnávaly. Podle ní by měl čínský soud zvážit novinářovo propuštění.
"Jelikož je známo, že trpí vysokým tlakem a není na tom zdravotně nejlépe, žádáme čínské úřady o shovívavost a soucit," napsala firma ve svém prohlášení.
Organizace Reportéři bez hranic, která se zabývá dodržováním práv novinářů, tvrdí, že je v Číně v současnosti vězněno nejméně 32 žurnalistů a 50 "kyberdisidentů", tedy aktivistů využívajících ke zveřejňování svých myšlenek Internet.