Čína o Hongkongu mlčí. Vyslýchá ty, kteří protesty podporují

Zahraničí Zahraničí
1. 10. 2014 19:45
Prezident Si Ťin-pching řekl, že bude hájit "prosperitu a stabilitu Hongkongu".
Centrum Hongkongu je zablokováno.
Centrum Hongkongu je zablokováno. | Foto: Reuters

HongkongČína usilovně pracuje na tom, aby se její obyvatelé dozvěděli co nejméně o protestech v Hongkongu.

Mazání příspěvků na sociálních sítích a internetu je nejintenzivnější za posledních několik let, tisková agentura Nová Čína události v Hongkongu zcela ignoruje a státní televize v hlavních zprávách odvysílala jen stručný zpravodajský šot.

Čínské úřady, které mají na starosti turistický ruch, vyzvaly cestovní kanceláře, aby minimálně na týden zastavily skupinové zájezdy z pevninské Číny do Hongkongu.

Prezident Si Ťin-pching se v projevu u příležitosti pětašedesátého výročí vyhlášení Čínské lidové republiky také zmínil o problémech na jihu jen letmo. Prohlásil, že "bude ze všech sil hájit prosperitu a stabilitu Hongkongu".

Na čínských sociálních sítích se objevily zprávy o policejních výsleších a domovních prohlídkách aktivistů, kteří dali najevo sympatie s hongkongskými demonstranty. Několik lidí bylo zatčeno za publikování fotografií, vyjadřujících podporu protestům.

Policie v Hongkongu se zatím drží zpátky a od víkendu proti demonstracím nezasahuje. Lidé žádají, aby si mohli předsedu výkonné rady Hongkongu volit bez zásahu Pekingu. Nový zákon totiž stanoví, že čínská vláda má právo kandidáty dopředu schválit či naopak vetovat.

Vůdci studentských opozičních skupin dnes pohrozili, že protesty vystupňují a obsadí vládní budovy, pokud nynější šéf Hongkongu Leung Čchun-jing neodstoupí.

"Jedinou možností, jak nás zastavit, je demise předsedy výkonné rady. A zajištění demokracie a politických práv pro obyvatele Hongkongu při volbě příštího předsedy," řekla na tiskové konferenci přímo na obsazené silnici v centru města jedna ze studentských vůdkyň Agnes Chowová.

Poslankyně hongkongského parlamentu a pročínská politička Starry Leeová v rozhovoru pro televizi BBC řekla, že požadavky demonstrantů jsou nerealistické a centrální moc v Pekingu své rozhodnutí nezmění.

"Demonstranti by se měli zklidnit a přesunout se do parků," uvedla.

Analytici a znalci Číny se neshodují v názoru, nakolik je pro špičky Komunistické strany Číny současný vývoj v Hongkongu nebezpečný.

Málokdo očekává brutální zásah jako před pětadvaceti lety na náměstí Tchien An-men, ale přísná cenzura naznačuje, že jisté obavy pekingské vedení má.

 

Právě se děje

Další zprávy