Peking - Odpůrci snižování emisí skleníkových plynů mívají obvykle dva argumenty.
Poškozuje to ekonomiku, aniž by bylo prokázané, že člověk má na změny klimatu velký vliv. A pokud i má, sama Evropa to nezmění, dokud největší světový znečišťovatel Čína nenastoupí na palubu mezi ty, kteří mají vůli škodlivé látky v atmosféře omezit.
Naposledy se o tom zmínil Petr Nečas na čtvrtečním jaderném fóru v Praze: "Jednostranné závazky a jakési průkopnictví ze strany Evropské unie jsme si vyzkoušeli. Je třeba se poučit, je třeba být realistický. Zejména v době ekonomické stagnace je největší prioritou nezatěžovat naše ekonomiky jednostrannými závazky, které tak jako tak mohou mít v globálním rozměru pouze omezený dopad," uvedl český premiér.
Ale pozor. Čína rozjíždí projekt, který ji a celý svět může změnit. Tedy co se týká emisí skleníkových plynů.
17. června bude den D. Rozjede se pilotní schéma čínské varianty obchodu s emisními povolenkami. Podniky budou mít stanovené limity emisí, které mohou vypouštět. Pokud zůstanou pod limitem, mohou povolenky prodávat jiným, kteří své limity překročí.
Vláda tak chce finančně motivovat podniky a firmy k investování do nových technologií a k tomu, aby při rozhodování braly v potaz životní prostředí.
Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Co přesně Čína plánuje a jaký dopad to může mít?