Čína evakuovala 865 tisíc lidí. Blíží se supertajfun

ČTK ČTK
11. 7. 2015 7:38
Zrušeny už také byly stovky leteckých spojení a téměř 30 tisíc lodí se muselo vrátit do přístavů.
Tajfun. Ilustrační foto
Tajfun. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Více než 865 tisíc lidí už bylo v Číně evakuováno před blížícím se supertajfunem Chan-hom, který má ještě dnes zasáhnout východní pobřeží země nedaleko Šanghaje. Úřady také zrušily stovky leteckých spojení a téměř 30 tisíc lodí dostalo příkaz vrátit se do přístavů. Informovaly o tom tiskové agentury.

V provincii Če-ťiang bude až do neděle zrušeno více než sto vlakových spojení, stejně jako autobusové linky a přívozy.

Chan-hom v pátek zasáhl svým okrajem japonský ostrov Okinawa, kde si vyžádal přes dvě desítky zraněných, a další čtyři lidé utrpěli zranění na Tchaj-wanu. Postihl také Filipíny, kde si vyžádal pět obětí.

Východní pobřeží Číny jižně od Šanghaje má zasáhnout dnes odpoledne místního času. Podle meteorologů ho provázejí větry s rychlostí v nárazech až 200 kilometrů v hodině.

Už začátkem tohoto týdne Čína musela evakuovat 56 tisíc lidí v provincii Kuang-tung na jihu země kvůli tajfunu Linfa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy